שלישי | 23.04.24

שעה פריטים
All day
 
4pm
16:00
6pm
18:00
18:00
7pm
8pm
20:30
9pm
21:00
סגור
לתכנית החודשית

פסטיבל סרטי נשים הבינלאומי בירושלים 2022

אחרי הרבה מחשבה האם וכיצד לקיים את הפסטיבל בתקופה המורכבת הזאת, כשהלב עם אלו שאיבדו את יקיריהם ואת בתיהם, עם החטופים ועם המשפחות - הפסטיבל שלנו חוזר בתאריך מחודש ובמתכונת היברידית, שתאפשר גם למי שלא יכול להגיע לצפות בסרטים אונליין (אנא ראו פרטים באתר הפסטיבל).

דווקא עכשיו - זהו צמד מילים שכולנו שומעות הרבה - והנה גם אנחנו רוצות לומר - דווקא עכשיו, אנחנו בוחרות להמשיך ליצור, לחגוג, לחיות, לצחוק ולבכות יחד, ומקוות שהפסטיבל יוכל לתת הפוגה וכוח לכל מי שירצה ותרצה.

הפסטיבל יתקיים במתכונת היברידית ויארח ללא תשלום את תושבי הדרום.

הקמנו את פסטיבל סרטי הנשים בירושלים במטרה לתת במה לקולן של נשים יוצרות מהארץ ומהעולם, לשפוך אור על שלל האתגרים החברתיים שנשים עדיין עוברות, וגם על החוויות שהן חולקות, וזאת מתוך אמונה עמוקה שייצוג שוויוני על המסך יכול להוביל לעולם שוויוני יותר במציאות.  

אנו נמצאות בתקופה בה חשוב להמשיך ולהשמיע  קול חזק ויצירתי, שמהדהד את גבורת הנשים מעוררת ההשראה שהיינו עדות לה בשבועות האחרונים.

בחרנו לפתוח את הפסטיבל באירוע המוקדש כולו לנשים נפגעות אלימות הנמצאות במקלטים, נשים שהן הראשונות להפגע מהמצב. אנחנו מתרגשות לקיים אירוע מיוחד בו ישתתפו נשים מחמישה מקלטים שונים, ויתארחו נשים ממקלטים שנפגעו בדרום, לאירוע מרומם בשיתוף יוצרות מובילות.

אז מה יהיה לנו השנה?

מעל 60 סרטים חדשים מפה ומשם, מהארץ ומהעולם שנוצרו כולם כמובן על ידי נשים //  סרט הפתיחה: 'אלף ואחד' הזוכה הגדול של פסטיבל סאנדנס // הקרנות חינמיות בשכונות ובמלונות של קהילות המפונים // מחווה ל"פסטיבל קולנוע דרום" של במאיות מהעוטף, תחרות "קצרות" עם פרס ראשון שווה במיוחד // "א קיצער" - הקרנות בכורה חגיגיות לסרטים של יוצרות חרדיות // אירוע הקרנה במזקקה של הסרט זוכה הפרסים "ענבל פרלמוטר-אם זה נגמר." 

מוזמנות ומוזמנים לחגוג איתנו יצירה של נשים, על נשים ולכולם!

ליהי סבג ושירה מישר
מנהלות הפסטיבל

פסטיבל סרטי נשים הבינלאומי בירושלים מנוהל ע"י עמותת נשים בתמונה ונוסד ע"י איגוד יוצרי הקולנוע בירושלים (ע"ר) בשיתוף ובתמיכת עיריית ירושלים

 

התכנית מתקיימת בסינמטק וברחבי העיר > לתכנית המלאה>>>

LUCHADORAS

בימוי: פאולה קלבו, פטריק ג'סים
| 90 דקות

סיודאד חוארז, "עיר הרצח" של מקסיקו הידועה לשמצה. הסרט מביא פורטרט אינטימי של שלוש מתאבקות אמיצות (LUCHADORAS) מחוארז, אשר לא נכנעות למאצ'ואיזם הרעיל המקיף אותן מכל כיוון. גם בזירת ההאבקות וגם בבית הן מגדירות מחדש מה זה להיות אישה היום במקסיקו.

פוקוס שכנות

אירוע פתיחה

לפני ההקרנה דברי פתיחה וברכות

ורה חולמת על הים

בימוי: קלטרינה קרסניקי
| 87 דקות

חייה השלווים של ורה מתהפכים כאשר בעלה מתאבד וגברים זרים מתחילים לתבוע בעלות על ביתה. כאשר מתחילות לצוף אדוות של מזימות עולם תחתון, ורה ניצבת בפני סכנה. אישי, אך עם זאת אוניברסלי, של אישה המתמודדת עם המציאות המורכבת של ההטיות המגדריות העמוקות של תקופתנו. 

סינמה סבאיא

בימוי: אורית פוקס רותם
| 91 דקות

נשים יהודיות וערביות, עובדות עירייה, נפגשות אחת לשבוע לסדנת השתלמות ללימוד צילום וידאו. רונה, במאית צעירה מלמדת אותן לתעד את חייהן. תוך כדי העבודה בסדנה הנשים מתקרבות, מתווכחות, מעזות וחושפות יותר מחלומותיהן, סודותיהן ומצוקותיהן.

המפלצת מירושלים

בימוי: לימור פנחסוב
| 75 דקות

בסמטאות הציוריות של שכונת נחלאות, אמא מגלה נשיכה באיבר המין של בנה. מה שמוביל לאינספור גילויים של פגיעות מיניות מזעזעות ועל רשת פדופילים מחרידה שאף מנסה להמיר את דת הילדים. אבל הסרט חושף גם את הצד האחר, אולי בכלל מדובר בצייד מכשפות שהוביל אפילו לרצח? מגיל 18+

נשים על נשים: סרטים עצמאיים קצרים ישראלים - מקבץ 1

| 82 דקות

מיטב הסרטים העצמאיים שנעשו על ידי הבמאיות המבטיחות של הדור הבא. המקבץ מציג קשת רחבה של סגנונות, ז'אנרים וכמובן גיבורות: אמהות, ילדות, נערות, כולן מחפשות דרכים להתמודד עם המורכבות שהחיים מזמנים להן: הוא יכול לישון על הספה, פיל בסנטר, הגיע הזמן שתמותי כבר, משאלה אחת אחרונה, אנא המתן לנציג.

נשים על נשים: סרטים עצמאיים קצרים ישראלים - מקבץ 2

| 92 דקות

מיטב הסרטים העצמאיים שנעשו על ידי הבמאיות המבטיחות של הדור הבא. המקבץ מציג קשת רחבה של סגנונות, ז'אנרים וכמובן גיבורות: אמהות, ילדות, נערות, כולן מחפשות דרכים להתמודד עם המורכבות שהחיים מזמנים להן: כאשר היית איתי, מה שלא נשבר, חותרות לחיים, גירוד, מחיקה מלאה.

פוקוס שכנות

הבנים של קין

בימוי: קטי סטאמו
| 74 דקות

כפר קטן בצפון אלבניה, בו הזמן עמד מלכת וחוקי המסורת העתיקה עדיין מכתיבים את חייהם של התושבים. שבעה ילדים, שנפגשים כדי ללמוד על סיפור קין והבל, יוצרים מעין אזור ביניים בו הם מוצאים הקבלות בין סיפורי התנ"ך לסיפוריהם האישיים, מקום בו יוכלו להשלים עם טראומות ורגשות.

צוחקות איתך

שתי במאיות, שחקנית וקומדיה נכנסות לבר או לאולם הקולנוע. בפאנל הרציני הזה נשאל את השאלה הקשה והנוקבת: למה כל כך מעט קומדיות בארץ בוימו ע״י נשים? השיח ילווה בקטעים מתוך קומדיות שהיוו השראה ליוצרות. 

חתונה עם סבתא

בימוי: שיראל פלג
| 106 דקות

כששני דורות של נשים ישראליות מתאהבות - הנכדה בצעירה גרמניה והסבתא בגבר פלסטיני, מתחיל כאוס. סרט הביכורים האמיץ והפרוע הזה מרשה לעצמו לצחוק על שלל נושאים שלא צוחקים עליהם בדרך כלל, כמו הכיבוש והשואה, ומזמין אותנו לקומדיה רומנטית שבודקת את כל הגבולות האפשריים.

פוקוס שכנות

סיסטרהוד

בימוי: דינה דומה
| 90 דקות

החברות של שתי חברות טובות עומדת למבחן כאשר הן נאלצות להתמודד עם התוצאות של התנהגותן המניפולטיבית. הסיפור ממוקם בעולם של הנוער, בו מספר העוקבים ברשתות החברתיות חשוב יותר מיצירת מערכות יחסים אמיתיות. בגישה אותנטית ושפה ריאליסטית, הסרט לוכד את הרגעים המעצבים של גיל הנעורים. 16+

פאנל במאיות מבטיחות

שיחה עם שלוש במאיות מבטיחות על המעבר מיצירה קצרה לפרויקטים הגדולים הראשונים שלהן שנמצאים בעריכה בימים אלה ובכלל על יצירתן הייחודית. בהשתתפות: עליזה חנוביץ׳, שירי נבו פרידנטל, מעיין ריף. הכניסה חופשית

תחרות סרטי סטודנטיות - מקבץ 1

| 80 דקות

השנה נקיים לראשונה בפסטיבל מסגרת תחרותית, נושאת פרס כספי, בה יתחרו 15 סרטי גמר של סטודנטיות ממגוון בתי הספר לקולנוע בארץ. זוהי הזדמנות ייחודית להכיר את הדור הבא של היוצרות המבטיחות בישראל. הסרטים: מוריה, מקומות אליהם אני הולכת, רוצה קפה, הסרט הזה הוא תזכורת, גניד שאני, זה מה שזה. 

תחרות סרטי סטודנטיות - מקבץ 2

| 79 דקות

השנה נקיים לראשונה בפסטיבל מסגרת תחרותית, נושאת פרס כספי, בה יתחרו 15 סרטי גמר של סטודנטיות ממגוון בתי הספר לקולנוע בארץ. זוהי הזדמנות ייחודית להכיר את הדור הבא של היוצרות המבטיחות בישראל: בין המגרשים, שתיים עד שש, אבן אחת עושה את דרכה לשום מקום, פעם שרנו., כביש ליל קיץ

תחרות סרטי סטודנטיות - מקבץ 3

| 81 דקות

השנה נקיים לראשונה בפסטיבל מסגרת תחרותית, נושאת פרס כספי, בה יתחרו 15 סרטי גמר של סטודנטיות ממגוון בתי הספר לקולנוע בארץ. זוהי הזדמנות ייחודית להכיר את הדור הבא של היוצרות המבטיחות בישראל: יסמין, יהיה טוב, לשקר יש 4 רגליים, לטעום, אדוות

הסוד של רשב"י

בימוי: שירלי צ'צ'יק
| 73 דקות

רבים מאיתנו לא באמת מכירים את הר מירון ולא מבינים את כוח המשיכה שלו או את פשר האמונה שגורמת למאות אלפי אנשים בשנה לעלות אליו, שהפך לאתר התיירות הדתי השני בגודלו בארץ (אחרי הכותל).  הסוד של רשב"י" מציג התבוננות פיוטית ואינטימית על המקום המיוחד הזה דרך מקבץ של רגעים אותנטיים המתרחשים בו סביב מעגל השנה. 

הקרנת בכורה ופאנל יוצרות קולנוע חרדיות

בכורה חגיגית לסרטיהן של ארבע יוצרות חרדיות, בוגרות המחזור הראשון של חממת א קיצער מטעם הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה ושיחה עם היוצרות לאחר ההקרנה.

א קיצער

| 26 דקות

בשנה החולפת עברו קבוצת יוצרות קולנוע חרדיות תהליך משמעותי בליווי מנטורים ואנשי מקצוע: הן צללו אל הדמויות והגיבורות שלהן, העמיקו את ההבנה הקולנועית שלהן ולמדו לחבר בין השפה הקולנועית לעולם החרדי. התוצאה המרגשת היא ארבעה סרטים קצרים, מטלטלים ומוקפדים שיעניקו לנו הצצה אל עולמן של הנשים החרדיות.

לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם הבמאית הגר בן אשר

נשים מתות מהלכות

בימוי: הגר בן אשר
| 100 דקות

רגעים ספורים לפני הוצאתן להורג, נפרשים חייהן של שמונה נשים, על היופי, הכאב, האהבה, והתקווה שבהן. הן סוגרות מעגלים, מכות על חטא, ומזכירות לאהוביהן שהחיים תמיד מורכבים. שמונה נשים, מוצאות חמלה ואהבה, במסדרונותיה החשוכים של אמריקה.

פוקוס שכנות

רוחות

בימוי: אזרה דניז אוקאי
| 90 דקות

איסטנבול המעורערת, ערב הפיכה צבאית ומאבקים פוליטיים, היא מקום ההתרחשות של הסרט המתרחש כולו ביום אחד: זהו סיפור על ארבע דמויות שונות לחלוטין, כולם חיים באותה השכונה אשר נמצאת בעיצומה של תהליך ג'נטריפיקציה בדרכה להפוך ל"טורקיה החדשה". זוכה פרס שבוע המבקרים בפסטיבל ונציה.

שבוע נסיון

בימוי: נאוס בז'איוס
| 85 דקות

מוחא נמצא בתקופת ניסיון בחברת חשמל ואינסטלציה קטנה כדי להחליף את פפ שיוצא לפנסיה. אבל ולרו לא מאמין שהלקוחות יסכימו להכניס לביתם פועל ממוצא מרוקאי. שישה ימים הם לא מספיק זמן כדי לגרום לאדם להשתנות, אבל זה כן מספיק זמן כדי לגלות שאנחנו חייבים ללמוד לחיות יחד.

קולנוע תיעודי עצמאי בישראל - איך עושות את זה?

השנה אנו מתכבדות לארח בפסטיבל את דבורית שרגל, דוקומנטריסטית עצמאית טוטאלית, שהוכיחה לכולם שאפשר לעשות סרטים גם בלי תמיכה ממשלתית. לאחר ההקרנה יתקיים שיח עם היוצרת על תהליך העבודה שלה, בחירת הנושאים, התחקיר וההפקה. מנחה: נחמה יהושפט

צוללת | החלק הרביעי בטרילוגיה

100 דקות

צוללת - בקיץ 2017 עלתה העיתונאית קים ואל על צוללת בדנמרק כדי לראיין את היזם שלה, פיטר מדסן, ונעלמה. במקביל, בישראל, חולמת הבמאית, דבורית שרגל, חלום מוזר ומפחיד. נקודות השקה מתגלות בין החלום לבין האירוע בדנמרק, בין גיבורי הסיפור לבינה | החלק הרביעי בטרילוגיה - אנה ריבקין-בריק צילמה את סדרת "ילדי העולם" לפני כ-70 שנה. התחלתי לכתוב ספר על מסעותיי בעולם בעקבות סדרת הסרטים, חשפתי עולמות חדשים ותגליות נוספות על הצלמת עד שהבנתי שיש לי עוד סרט: "הרביעי בטרילוגיה". 

סרט נעילה

האוהבים הצעירים

בימוי: קרין טרדיו
| 113 דקות

15 שנה אחרי פגישה קצרה ורבת רושם מצטלבות דרכיהם של שאונה, אדריכלית אלגנטית בת 70 ושל פייר, רופא בן 40 הנשוי באושר. המפגש המחודש מערער את שניהם ומוביל לרומן. בזמן שמשפחתו של פייר עוברת טלטלות, שאונה מתמודדת עם רגשות שכבר חשבה שלא תחוש לעולם.

ההקרנה הינה תרומה לבמאית האוקראינית אלינה גורולובה

הגשם לא יפסיק

בימוי: אלינה גורולובה
| 104 דקות

הבריחה מסוריה הייתה עבור משפחת סולימן המפץ הגדול, אלא שאחריו לא הגיעה שלווה. אנדרי, שמשפחתו ברחה מסוריה לאוקראינה, ממלחמה אחת לאחרת, הוא מתנדב בצלב האדום. סיפורו הוא חוט השדרה של הסרט המסוגנן והמרשים, הנע בעדינות בין תמונות מחיי אזורים ואנשים שעקבות המלחמה ניכרים היטב בחייהם.