שלישי | 23.04.24

שעה פריטים
All day
 
4pm
16:00
6pm
18:00
18:00
7pm
8pm
20:30
9pm
21:00
סגור
לתכנית החודשית

שבוע קולנוע יהודי 2023

האדמה בוערת תחת רגלינו

בימוי: ז'וליאן דונדה
| 73 דקות

שבתי לפולין 25 שנה לאחר שביימתי סרט על שרידי העולם היהודי שחרב. בביקורי הנוכחי מתלווה אלי ז'אן, ידידי הצרפתי־ישראלי, נצר ליהדות ספרד. בין חורבות העבר אנו מחפשים אותות – חלקי התצרף המרכיבים את ההיסטוריה שלנו, את הזכרונות שלנו, את הרגשות שלנו (ז'וליאן דונדה).

מחווה לאלכסנדר ארקדי

אהבנו את לורה

בימוי: אלכסנדר ארקדי
| 115 דקות

ישראל, 1967. סשה ולורה מתגוררים כבר שנתיים בקיבוץ על גבול סוריה. סימון, מישל ופול, שלושת חבריהם מפריז, מגיעים לביקור כדי לחגוג את יום הולדתה ה-20 של לורה. סימון טרוד במחשבות על מותה של הנערה שאהב מנסה להחליט מי מחבריו אשם במותה.

אזור העניין

בימוי: ג'ונתן גלייזר
| 106 דקות

כדאי לדעת על הסרט כמה שפחות לפני הצפייה, אך מדובר בחוויה עוצמתית, יוצאת דופן וחד פעמית, ואחד מהסרטים הייחודיים והמרתקים שתראו. הסרט מביא את סיפורם של מפקד אושוויץ רודולף הוס ואישתו הדוויג, שחיים את חייהם ומנסים להגשים את חלומותיהם עבורם ועבור משפחתם, בבית גדול עם גינה, לצד המחנה. 

אחרת מכאן

בימוי: אתי בן־און
| 17 דקות

מירי בת ה-17 היא בתו של הרב במושב דתי קטן בהרי ירושלים. סקרנית אך בודדה, היא מבלה את זמנה הפנוי ביער הסמוך וחולמת על חיים אחרים. יום אחד היא נתקלת בנער מהמושב בעודו מבצע מעשה אסור בין העצים. בין השניים נוצרת מערכת יחסים עדינה ומורכבת שמאתגרת את מה ששניהם ידעו על בדידות ועל הצורך להשתייך.

אלפרד ולוסי דרייפוס: נשיקה עמוקה כמו אהבתי

בימוי: דלפין מורל
| 56 דקות

סרן אלפרד דרייפוס נידון ב-1894 לגירוש בעוון בגידה במולדתו. רעייתו לוסי כרתה איתו ברית: לחיות, בכל מחיר, בהמתנה לטיהור שמו. במשך חמש שנים כתבו בני הזוג דרייפוס זה לזו מאות מכתבים. הממשל היה משוכנע שמדובר בצופן סודי, עבור אלפרד הם היו נשק שאִפשר לו לשרוד.

האקדח

בימוי: שעיה צ'סנר
| 17 דקות

שעיה (30), נשוי למוריה ואבא למעיין, חי עם אקדח צמוד. הצורך לחדש את רשיון הנשק שולח אותו למסע שבו יברר את מקור חרדותיו ואת השפעתן על משפחתו, בתקווה להשתחרר מהן – ואולי גם מהאקדח.

בשם הבן

בימוי: מרקו בלוקיו
| 125 דקות

בשנת 1858, פרצו חיילי האפיפיור לביתה של משפחת מורטארה כדי לקחת איתם את אדגרדו, ילד יהודי בן 7. המטפלת של אדגרדו הטבילה אותו לנצרות בינקותו, בלי ידיעת המשפחה – וכעת הוא נלקח כדי לקבל חינוך קתולי. הוריו המיואשים יוצאים למאבק כדי להחזירו. סרטו החדש של הבמאי האיטלקי עטור הפרסים מרקו בלוקיו הוא דרמה היסטורית מרתקת.

ההגדה לבית רוטשילד

בימוי: קלאוס ט' סטיינדל
| 60 דקות

משפחת רוטשילד, ממשפחות הבנקאים החזקות בעולם, מייצגת את גורלן של משפחות יהודיות שביססו את עושרן לפני מלחמת העולם השנייה. בימי הנאצים, מכונת התעמולה האנטישמית הפכה את הרוטשילדים לדמון שמאיים על שלום האומה והעולם. מאז ועד היום, בעל כורחם, השם רוטשילד מככב בתיאוריות קשר אנטישמיות.

מחווה לאלכסנדר ארקדי

היה היה באלג'יריה

בימוי: אלכסנדר ארקדי
| 128 דקות

סיפור מסעו של יוצר הסרט, אלכסנדר ארקדי, אל עיר הולדתו אלג'יר – שאליה חזר כדי להציג סרט באורך מלא. בנו הצעיר מתלווה אליו. הבמאי משוטט ברחובות אלג'יר; דרך זכרונותיו של ילד קטן שהיה קצת שונה מכולם הוא משחזר רגעים של אושר, שחוק ודמע מילדות אידילית שחלפה ואבדה מזמן.

הלו, דולי!

בימוי: ג'ין קלי
| 148 דקות

השנה: 1890. ניו־יורק כולה נרגשת לקראת בואה של השדכנית האלמנה המפורסמת דולי לוי. הגיבורה הנחושה שלנו יוצאת לעיר השכנה יונקרס כדי למצוא שידוך ל"רווק החצי מיליונר המפורסם" הוראס ונדרגלדר. דולי מצליחה לשכנע אותו לבוא לניו־יורק עם שני פקידיו, אחייניתו וארוסה למשחק כיסאות מוזיקליים רומנטי. 

התנגדות – הם השיבו מלחמה

בימוי: קירק וולפינגר, פולה ס' אפסל
| 96 דקות

כולנו שמענו על מרד גטו ורשה, אבל לרוב האנשים אין מושג כמה רחבה ונפוצה היתה ההתנגדות היהודית לברבריות הנאצית. הסרט מספק תיקון חשוב למיתוס בדבר ההתנהגות הפסיבית של היהודים בשואה - מהתקוממויות בגטאות, מרידות במחנות המוות, לחימה ביערות והתנגדות בלתי אלימה.

וילם ופרידה – נגד הנאצים

בימוי: ג'ון היי
| 76 דקות

בתקופת הכיבוש הגרמני בהולנד, הצייר וילם ארונדאוס והצ'לנית פרידה בלינפנטה ניצלו את כישוריהם האמנותיים כדי לזייף תעודות זהות שהצילו את חייהם של אלפי יהודים. סטיבן פריי לוקח אותנו אל אמסטרדם של ימי מלחמת העולם השנייה כדי לגלות מדוע הסיפור המדהים הזה נותר כמעט בלתי ידוע עד ימינו.

חידת שושני

בימוי: מיכאל גרינשפן
| 86 דקות

איש לא ידע מה שמו האמיתי, כולם הכירו אותו כ"מר שושני". הוא היה נווד נצחי, מטורף וגאון, שלימד גדולי עולם והפך למיתוס. כיצד רכש את הידע האינסופי שלו? מדוע הסתיר את זהותו? הסרט יוצא למסע בלשי לפענח את אחת החידות הבלתי פתורות של המאה ה-20.

חיי ילד

בימוי: כריסטיאן קרונס, פלוריאן וייגנסאמר
| 96 דקות

"חיי ילד" מספר את סיפורו האכזרי והבלתי נתפס של ילד בעיצומו של המשטר הנאצי: דניאל חנוך היה רק ​​בן תשע כשילדותו הסתיימה בקיץ 1941. כעת, בגיל 91, הוא משחזר בצורה גלויה ונוגעת ללב את מסע התלאות המדהים שעבר מהגטו היהודי בליטא, דרך שישה מחנות ריכוז, ועד לארץ ישראל.

חלקים כהים

בימוי: עמית קרני
| 7 דקות

נסיונו המתמיד של אוּרי לשכלל את יכולותיו בתחום הדמקה מתנגש עם הצורך האובססיבי של אמו להזין אותו. זהו סרט העוסק במערכת יחסים מורכבת בין אם לבנה. חייהם המסוגרים, בצל הדיכאון של האם, מתנהלים בישראל בשנותיה הראשונות, תקופה שסיפקה קרקע פורייה להתפתחות של משפחות פגועות ולעתים פוגעות – מרוב צורך לגונן.

חתן דמים

בימוי: אביעד שטכלברג
| 15 דקות

מוישי, בחור ישיבה צעיר, מאוהב ברוחל'ה היפה, אשה שכל חתניה הקודמים מתו.

יוליסס של ג'יימס ג'ויס

בימוי: אדם לאו
| 88 דקות

סרטו הדוקומנטרי החדש של אדם לאו מציג את יצירת המופת המפתיעה, הפואטית, המרגשת, רבת המלל, המינית באופן בוטה והמצחיקה עד בלי די של ג'יימס ג'ויס במלוא תפארתה, בניסיון לשחזר את האודיסיאה של גיבורה היהודי, ליאופולד בלום.

ימי הפיק

בימוי: שי להב, רון עומר
| 100 דקות

סיפור חייו הדרמטי של צביקה פיק, כוכב הפופ הראשון של ישראל, שלא נתן לאף נפילה להפריע לעובדה שהוא מלך, בעיני עצמו לפחות. מסע שמנסה לפצח את אישיותו של אחד האמנים הכי מפורסמים, וגם הכי מסתוריים, שהצמיחה התרבות הישראלית.

לב אבות על בנות

בימוי: רחל לוי
| 20 דקות

יעלי, בחורה חרדית רווקה, נושאת סוד כבד שעלול להרוס לה כל סיכוי למצוא בן זוג לחיים. יחד עם זאת, היא לא מוכנה לוותר על אושר וחיים מלאים – גם אם המשמעות היא להתייצב מול אביה ולפעול בניגוד לרצונו.

לכבוש את הזמן – אגנס קלטי

בימוי: קטלין אולה
| 78 דקות

דיוקן אינטימי של כוכבת ההתעמלות אגנס קלטי, האלופה האולימפית החיה המבוגרת ביותר בעולם. הסרט עוקב אחריה במשך שנה שלמה, עד יום הולדתה ה-101, ומשלב קטעים מיומנה, ראיונות ישנים וחדשים, קטעי אנימציה ושלל צילומים ארכיוניים.

מזרח ומערב

בימוי: סידני מ' גולדין
| 90 דקות

איש עסקים ניו־יורקי חוזר ביחד עם בתו מולח ל"מולדת הישנה" לרגל חתונת אחייניתו. מולי מארגנת חתונה משלה. היא מתכננת שיהיה זה הליך פיקטיבי בלבד, אך עקב בורותה בחוקי ההלכה מוצאת עצמה נשואה לתלמיד ישיבה ביישן. סאטירה חברתית נוקבת שעוסקת במפגש בין היהודים בני העולם הגדול לבין חיי השטעטל.

מי כמוך?

בימוי: שירה גרין
| 40 דקות

הרבה הרפורמית יהודית (60) יוצאת למסע. היעד: מפגש עם קהילה יהודית מארץ רחוקה – קהילת אבאיודאיה באוגנדה והיא מזמינה את בתה הקולנוענית שירה להתלוות אליה. מסע שמתחיל בשאלה "מיהו יהודי" נמשך בתהייה לגבי מה שמחבר בינינו כבני אדם – דת, אמונה או דרך חיים?

מי מפחד מהעיר של היטלר? בית ועבר בתוכנו

בימוי: גונתר שוויגר
| 99 דקות

גונתר שווייגר מלווה במשך חמש שנים את ההתפתחויות המרתקות בנוגע לשימוש שייעשה בבית שבו נולד היטלר – ומנקודת מבט אישית מאוד. החל מערעור הקלישאה בנוגע ל"עיר של היטלר", וכלה בגילויים מפתיעים ושערורייתיים שהובילו אותו בסופו של דבר אל העבר המשפחתי של עצמו.

מים עומדים

בימוי: ציביה ברקאי יעקב
| 17 דקות

סגר, צפון תל־אביב. רונה, ששבויה במערכת יחסים פוגענית, מחליטה להציל את נפשה. המקווה לנשים פתוח, ורונה נכנסת בהיסוס. עירומה וחשופה מול הבלנית היא מתמודדת עם האמת.

נפש אחת

בימוי: ג'יימס האוז
| 110 דקות

1938. בנקאי בריטי בשם ניקולס "ניקי" ווינטון, מגיע לפראג לביקור ונחשף למצב הקשה של הפליטים היהודים, ובמיוחד הילדים, המנסים לברוח מהשלטון הנאצי. ניקי, למרות שלא היה יהודי בעצמו, מקדיש את עצמו למשימה להצילם. בכיכובו של אנתוני הופקינס, שבתצוגת משחק מופתית מתאר אדם שהצליח, בפשטות, בחוכמה ובצניעות, להציל מאות נפשות שכל אחת מהן היא עולם ומלואו...