סגור
לתכנית החודשית

קונצ'רטו לקולנוע 2018/19

סדרת מפגשים לאוהבי קולנוע ומוסיקה

העונה העשרים ושש * נובמבר 2018 – יוני 2019

משופן, מנואל דה-פאיה, צ'ייקובסקי, שוסטקוביץ',ביזה, פורה ופולנק דרך מרלנה דיטריך, אריק איינשטיין, יונאס קאופמן, ג'ון קולטריין, אום כולת'ום, שארל טרנה, סרג'יו צ'יליבידקה ועד קרלוס סאורה, ז'אק דמי, לארי ווינשטיין וג'רלד קאייה 
 
פרויקט של סינמטק ירושלים – ארכיון ישראלי לסרטים בשיתוף האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים
 
קונצ'רטו לקולנוע יכלול בעונה זו 15 מפגשים שיתקיימו בימי שבת בבוקר בשעה 11:00 
התוכנית כוללת קונצרט קצר, הרצאה וסרט באורך מלא.
כל מפגש יימשך בין שעתיים לשלוש, למעט מפגשים בהם יצוין אחרת.
בקונצרטים ובהרצאות ייקחו חלק מורים וסטודנטים של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים וכמו כן אומנים ומרצים אורחים.
למארגנים שמורה הזכות לשנות את סדר התוכניות ובמקרים חריגים, מסיבות טכניות להחליף את הסרט בתאריך מסוים. כל השינויים מפורסמים בתחילת כל חודש בתוכניית ובאתר הסינמטק. לא תתאפשר כניסת קהל לאולם במהלך הקונצרט.
הזמנת כרטיסים:
 
כרטיס: 90 ₪ / פנסיונרים וחיילים - 70 ₪ / כרטיס ירושלמי - 80 ₪ / מנוי חופשי - 55 ₪ לאירוע. מנויי הסינמטק יכולים לרכוש כרטיסיה הכוללת כניסה חופשית לעשרה מאירועי הקונצ'רטו לקולנוע בתוספת מחיר של 250 ₪
מכירת מנויים וכרטיסים החל מ-02.10.2018
 
• המימוש של הכרטיסייה הינו אישי ותקף לעונת 2018/19 בלבד.
• ניתן להזמין כרטיסים (מנויים ורכישה) החל מיום שישי שלפני כל קונצרט, לקונצרט הבא.
• לא יינתן החזר כספי ולא ניתן יהיה להחליף כרטיסים בגין הזמנות שלא נוצלו / בוטלו 24 שעות לפני מועד האירוע.
• לא תתאפשר כניסת קהל לאולם במהלך הקונצרט.
• למארגנים שמורה הזכות לשנות את סדר התוכניות ובמקרים חריגים, מסיבות טכניות, להחליף את הסרט בתאריך מסוים. כל השינויים מפורסמים בתחילת כל חודש בתכניית ובאתר הסינמטק.

 

עולם הסימפוניה – צ'ייקובסקי, דבוז'ק וסיבליוס, שוסטקוביץ' וקופלנד

על הסימפוניה בסוף המאה התשע-עשרה וראשית המאה העשרים כז'אנר שלא פג קסמו / הרצאה, קונצרט, סרט

הסימפוניה

בימוי: סיימון ברוטון
| 118 דקות

שני חלקים מסדרת הסימפוניה - אומות חדשות ועולמות חדשים; מהפכה ולידה מחדש. סדרה זו של ה-BBC מציגה הערכה מחדש רדיקלית של מקומה של הסימפוניה בעולם המודרני, וחוקרת את האופן המפתיע בו הסימפוניה עיצבה את ההיסטוריה והזהות שלנו.

מורשתו של אשף הסקסופון ג׳ון קולטריין

אמן פורץ גבולות שלימד את הדורות הבאים מה נדרש כדי להפוך לאגדת ג׳אז / הרצאה, קונצרט, סרט

ג'ון קולטריין

בימוי: ג'ון שיינפלד
| 99 דקות

סיפור חייו הקצרים והקריירה המטאורית של הנער הדרומי, שבתחילה נאחז במוסיקה כעוגן בסביבה לא יציבה. יכולותיו המוסיקליות הייחודיות זוהו בכל תחנה בדרכו לפסגת הג'אז בארה"ב ובעולם, והוא לא עצר לרגע. גלריה מרשימה של כוכבי ג'אז, בני משפחה ואחרים מיטיבה לתאר את חייו, כישרונו וחשיבותו.

זוכרים את אריק איינשטיין

על מפעל חייו של הזמר והיוצר, בהשראתה של סדרת סרטים חדשים המתעדים את חייו / הרצאה, קונצרט, סרט 

שיר אהבה סטנדרטי: אריק איינשטיין פרקים 1 ו-3

יוצרים: אבידע ליבני, אסף אמיר, יואב קוטנר
| 104 דקות

שיר אהבה סטנדרטי הוא ביוגרפיה מוזיקאלית המספרת את סיפורו של איינשטיין. לאורך חמישים שנות פעילותו ובשלושים האלבומים שהוציא, היה אריק איינשטיין איש של שיתופי פעולה. הוא גילה מוסיקאים צעירים, אימץ אותם, יצר איתם מהפכות מוזיקאליות ואף דחף אותם לקריירות מפוארות.

שארל טרנה – המשוגע המזמר

הרצאה, קונצרט, סרט

שארל טרנה

בימוי: כריסטיאן מניל, גרטה ואן דן במפט
| 53 דקות

סרט תיעודי זה עוקב אחר הקריירה בת שבעת העשורים של שארל טרנה, החל מההצלחה המוקדמת בצמד "שארל וג'וני", דרך החשיפה בתכנית של מוריס שבלייה בסוף שנות ה-30, מסע ההופעות הסוער ביבשת אמריקה בשנות ה-40, נטישת הקהל לטובת הרוקנרול בשנות הששים והפרישה בשנת 1975 ועד לקמבק בשנות ה-90.

דיוקנו של זמר טנור: הקסם של יונאס קאופמן

הרצאה, קונצרט, סרט

יונאס קאופמן, טנור

בימוי: ג'ון ברידקט
| 90 דקות

חייו של אחד מגדולי זמרי הטנור בימינו, בעיניו ובעיני מקורבים, עמיתים ומעריצים. בין אתגרים ושיאים מוסיקליים לבין תפיסת חיים בריאה ומרעננת בנורמטיביות שלה, חי לו קאופמן, אהוב, נעים הליכות ומוכשר עד מאוד. הכישרון, ההופעה, האינטיליגנציה ונועם ההליכות מתחברים לכדי דיוקן מלא קסם של אמן גדול מהחיים 

האצילים הסנטימנטליים - גבריאל פורה ופרנסיס פולנק

על אישיותם ועל יצירתם של שני המלחינים הצרפתיים, הפועלים לצד המלחינים האימפרסיוניסטיים / הרצאה, קונצרט, סרט 

מוסיקה מקודשת: פורה ופולנק

בימוי: פרנצ'סקה קמפ
| 60 דקות

סיימון ראסל ביל מטייל בנופים האורבניים וכפריים של צרפת וחוקר את הסיפור שמאחורי הרקוויאם האהוב של פורה, אחת מהיצירות האהובות ביותר של מוסיקה מקודשת שאי פעם הולחנו. הוא מגלה כיצד יצירה זו הניחה יסודות לסגנון צרפתי ייחודי.

זמרת הרוח - שירת הפמפס

ממסורות עממיות למעשה אמנותי ייצוגי-בימתי - מבט פרשני על הנרטיב הפולקלורי מוסיקאלי הלאומי של ארגנטינה / הרצאה, קונצרט, סרט 

ארגנטינה

בימוי: קרלוס סאורה
| 85 דקות

סרט זה חוקר את לבו של הפולקלור הארגנטינאי המסורתי, דרך סדרת תמונות חיות כוריאוגרפיות המשחזרות היסטוריה עשירה בתרבות מקורית. המיז-אן-סצנה הייחודית של המחול בשילוב שירים מסורתיים מעוררי השתאות, בביצוע מיטב הלהקות והזמרים, הופכים את הסרט לנקודת ייחוס חדשה. 

לילה בגני ספרד לצליליו של מנואל דה-פאיה

על מפעל חייו התרבותי לאומי של המלחין הספרדי הגדול / הרצאה, קונצרט, סרט

כשהאש בוערת: החיים והמוסיקה של מנואל דה-פאיה

בימוי: לארי ווינשטיין
| 82 דקות

דיוקן תיעודי מוסיקלי זה, שצולם ברחבי ספרד וארגנטינה, מצליח להעביר את החושניות העשירה של המוסיקה של מנואל דה-פאיה, בניגוד קונטרפונקטי לחייו הצנועים, הכמעט הנזיריים.

הכישלון המוצלח ביותר באופרה הצרפתית: ייחודה וחדשנותה של כרמן

הרצאה, קונצרט, סרט

לאהוב את כרמן

בימוי: נאיו טיצין
| 65 דקות

כרמן מאת ז'ורז' ביזה היא האופרה שזכתה להכי הרבה ביצועים, הכי הרבה הקלטות והכי הרבה גרסאות קולנועיות בעולם. סרט זה מציג את הדרכים השונות בהן דמותה נעשתה לסיפור אהבה אלמותי, הזוכה לאינספור עיבודים אמנותיים, ספרותיים וקולנוענים. 

מחווה למרלן דיטריך - זמרת המלחמה

על עמדתה המוסרית הייחודית של הזמרת מרלן דיטריך / הרצאה, קונצרט, סרט

מרלן דיטריך – השיר שלה

בימוי: ג'. דויד ריבה
| 100 דקות

הסרט נפתח בברלין התוססת של שנות ה-20' וה-30' ובוחן את ראשית הצלחתה  ואת הקריירה הבימתית שבעקבותיה באה זו הקולנועית. ג'. דויד ריבה, נכדה של דיטריך, נהנה מגישה לחומרים ייחודיים מארכיונה הפרטי המטילים אור חדש על סיפור חייה ובוחנים עובדות מוכרות מזויות מקורית.

יצירותיו של שופן - מורה נבוכים

אי אפשר לדמיין את הרפרטואר הפסנתרני בלי יצירותיו של שופן, אשר יצר מהפכה אמיתית בטכניקה ובהבעה האפשריים בפסנתר / הרצאה, קונצרט, סרט

האמנות של שופן

בימוי: ג'רלד קאייה
| 53 דקות

סרט תיעודי זה, החוגג את יום הולדתו ה-200 של המלחין הגדול, הוא מחווה לאמנות של שופן ולסגנון ההלחנה הייחודי שלו, ומדגים את חשיבות תרומתו למוסיקה של המאה העשרים ולמוסיקת הפסנתר בת ימינו. 

צ'ליבידאקה - כוחה של כריזמה

על אישיותו יוצאת הדופן ורבת ההשפעה של המנצח סרג'יו צ'יליבידקה / הרצאה, קונצרט, סרט

סרג'יו צ'ליבידאקה: חזרת המנצח

בימוי: וולפגנג בקר
| 54 דקות

סרט תיעודי זה מציג את המנצח סרג'יו צ'ליבידאקה ואת התזמורת הפילהרמונית של ברלין בחזרות לאירוע חזרתו של צ'יליבידקה, וכולל גם ראיונות עם נגני תזמורת רבים, שחלקם עוד זוכרים את צ'ליבידאקה משנותיו המוקדמות בברלין. התוצאה היא מסמך מדהים על חזרתו המהוללת של המנצח.

מישל לגראן - אהבה צרפתית

המוסיקה הגאונית של מישל לגראן, שהפך את השנסון הצרפתי, האופרה, והמחזמר לכדי מיקשה אחת שכבשה את העולם / הרצאה, קונצרט, סרט

מטריות שרבורג – הסרט על הסרט

בימוי: מארי ג'נין, סרז' ז'וי
| 52 דקות

מי שחושב שז'אק דמי יצר סרט מוסיקלי רומנטי וצבעוני מוזמן לראות את הסרט הזה, שמשחזר את מלאכת עשיית "מטריות שרבורג". אז כן, הסרט צבעוני ומפעים ביופיו, אבל זו תוצאה של מלאכת מחשבת של עיצוב, שדמי היה מעורב בה עד קצות אצבעותיו.

טרב - פסגת הרגש המוסיקלי

סוד קסמה של "כוכב המזרח" אום כולת'ום / הרצאה, קונצרט, סרט

אום כולת'ום

בימוי: גזבייר ווילטאר
| 53 דקות

דרכה של הדיווה הנערצת, אום כולת'ום, מכפר בדלתא של הנילוס אל פסגת עולם התרבות, משירה דתית דרך שירה עממית ועד ליצירת סיגנון ייחודי ופורץ דרך. שורה של משוררים, מלחינים, מבצעים ומכרים מתארים את אישיותה ומנסים לפצח את מרכיבי ההצלחה.

תופעת איימי ויינהאוס

ייחודה והצלחתה המסחררת של האי-ייחודיות: יכולת ההשפעה של מי שיודעת להיות מושפעת / הרצאה, קונצרט, סרט

איימי

בימוי: אסיף קפדיה
| 128 דקות

זהו סיפור של כשרון נדיר שהצליח לפרוץ וללכוד את תשומת הלב של כולם; של מוסיקאית נאהבת ונחשקת שהתמוטטה אל מול מיליוני המעריצים והתקשורת הפולשנית. הסרט מקיף את חייה של ויינהאוס, אך מעבר לכך הוא מצליח לתפוס את דמותה ולהביא את רוחה התקופה.