ראשון | 14.07.24

פריטים
 
סגור
לתכנית החודשית

Polish ZOOM חודש הקולנוע הפולני

מאז שנת 2019 אנו מקיימים את פסטיבל "Polish Zoom" אשר מציג את הישגי הקולנוע הפולני העכשווי לצד סרטים קלאסיים. כל מהדורה של הפסטיבל הציגה לקהל הישראלי כשרונות חדשים במסגרת תוכנית שבמרכזה מיטב הקולנוע הפולני של השנה החולפת. המהדורה הנוכחית אינה שונה, וייקחו בה חלק הסרטים המשמעותיים שנעשו השנה בפולין אשר היו לחביבי הפסטיבלים והקהל גם יחד. בין הסרטים ברשימה "ללא עקבות" של הבמאי יאן מאטושינסקי שהשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל ונציה האחרון, "כל הפחדים שלנו", של הבמאים לוקאש גאט, לוקאש רונדודה אשר זכה בפרס הגדול של פסטיבל גדיניה – האירוע החשוב של הקולנוע הפולני. כמה סרטים מתמודדים עם העבר הקומוניסטי של פולין: "ללא עקבות", מבוסס על סיפור אמיתי אודות סטודנט שהוכה למוות בידי המשטרה ב-1983. "מרק פולני מכלום" הוא קומדיה נוסטלגית מאת הבמאית קינגה דבסקה, שמאפשר הצצה לחיים המתוקים-חמוצים של משפחה פולנית טיפוסית בשנות השמונים. הקולנוע הפולני היה תמיד עם אצבע על הדופק בעניינים חברתיים משמעותיים וגם כיום במאים ממשיכים לעסוק בעניינים מהותיים שמטרידים את החברה. אנו מנסים לתת לקולות אלו ביטוי, ולא רק בפולין.

בשנה זו מציינים מאה שנה להולדתו של הבמאי יז'י קוואלרוביץ', אחד הבמאים המשפיעים של הזרם המכונה "אסכולת הקולנוע הפולני". לרגל המאורע, אנו נקרין שני סרטים בבימויו: "רכבת לילה", סרטו הראשון ו"אוסטריה", סיפור אודות פליטים במלה"ע הראשונה שמוצאים מקלט בפונדק בבעלות יהודית.

תוכנית השנה היא הזדמנות מעולה להתוודע שוב לשיאים החדשים והוותיקים של הקולנוע הפולני ואנו מזמינים אתכם לקחת חלק בחגיגה זו.

שבוע הקולנוע הפולני Polish Zoom מאורגן בצוותא ע"י מכון אדם מצקייביץ והמכון הפולני בתל אביב.

מכון אדם מיצקביץ הוא מוסד ממשלתי שייעודו לקדם את התרבות הפולנית ברחבי העולם וליזום חילופי תרבות בינלאומיים עם פולין.

המכון הפולני בישראל הנו גוף תרבות המוביל אירועי תרבות, חינוך ואמנות במטרה להציג בפני הקהל הישראלי את התרבות הפולנית העכשווית

culture.pl/en

סונטה

בימוי: ברטוש בלאשקה
| 118 דקות

כאשר גז'גוז' פלונקה היה ילד, הוא אובחן כאוטיסט. אך מורה שנשכרה לטפל בו זיהתה כי הוא חירש, ובזכות שתל הוא החל לשמוע צלילים ומלים. הוא התאהב במוסיקה, ולמרות התנגדות הסביבה, בזכות תמיכתם של הוריו, הוא הופך לפסנתרן מצליח. דרמה מרגשת וחמה שכבשה את הקהל מאז בכורתה בפסטיבל הקולנוע הפולני השנה. 

אנשים אחרים

בימוי: אלכסנדרה טרפינסקה
| 100 דקות

אופרת היפ הופ חדשנית ועכשווית שעוקבת אחר שלוש דמויות בוורשה של ימינו: זמר היפ הופ מתוסכל, עקרת בית משועממת ומוכרת קלת דעת. הקשרים בין שלושת אלו אמנם נעים במסלולים מוכרים, אבל הסגנון הקולנועי המבריק: עם רגעי שיא שהופכים לפזמונים, מספר שנכנס ויוצא מהתמונה ושינויי סגנון בהתאם לנקודת המבט הופכים את "אנשים אחרים" לאחד הסרטים המבריקים של השנה האחרונה.

כל הפחדים שלנו

בימוי: לוקאש גאט, לוקאש רונדודה
| 90 דקות

דניאל הוא אמן מוכשר שחי עם סבתו בכפר. הוא נכד מתחשב רגיש ומסור, הוא מעורה בחיי הקהילה והוא גם הומוסקסואל. כאשר חברתו הלסבית מתאבדת בשל הלחצים החברתיים בעיירה, הוא מבקש להילחם בדרכו, למען סובלנות ואחדות ומנסה לרתום את בני הכפר למיצג אמנותי-נוצרי לזכרה.

בחזרה ללגולנד

בימוי: קונארד אקסינוביץ'
| 104 דקות

יום אחד שב אביו של טומאק מארה"ב, אליה היגר עם נפילת הקומוניזם. הוא מביא מתנות לכולם והאווירה לכאורה נעימה, אבל שדים מעברו של האב משתלטים עליו וטומאק חייב להתבגר. עם מבט מפוכח על שנות התשעים, זוהי דרמה משפחתית רגישה ונוגעת ללב.

מרק פולני מכלום

בימוי: קינגה דבסקה
| 94 דקות

וורשה הקומוניסטית. טאדק הוא מעצב טוב לב שהחיים קצת דרכו עליו. אשתו אלה דומיננטית ממנו, פעילה בסולידריות וחולמת על חיי חופש מחוץ לפולין. כאשר מכונית כתומה נוחתת בפתח ביתם, הם יוצאים – יחד עם שתי הבנות – לטיול מצחיק שישנה את חיי המשפחה. קומדיה אנושית וחמה.

ללא עקבות

בימוי: יאן מטושינסקי
| 160 דקות

כאשר בנה של משוררת ומתנגדת משטר נרצח בידי המשטרה, בפולין של 1983, יוצאים אלפים למסע הלוויה ומחאה. אך השלטון מבקש בכל דרך להסיט את חצי המחאה ולפגוע באמינותו של העד היחיד לרצח. זוהי דרמה היסטורית דחוסה שעוסקת בכוחו של שלטון טוטאליטרי לשבש את האמת ובמחיר האנושי של עשיית הדבר הנכון.

רכבת לילה

בימוי: יז'י קבלרוביץ'
| 101 דקות

קבוצת נוסעים עולה על סיפונה של רכבת לילה העושה דרכה לים הבלטי, בינהם מנתח מרשים שתא השינה שלו כבר מאוכלס עם אישה צעירה ויפה. סביב היחסים בין הדמויות השונות, אפילו מרדף אחר רוצח נמלט יש כאן – מגיש קוולרוביץ' יצירת מופת (לא פחות) שמלאכת הצילום, העריכה והמשחק שבה הן משיאי המודרניזם האירופאי. אל תחמיצו את הקלאסיקה הזו, שגם היום ראויה לתשומת לב.

אוסטריה

בימוי: יז'י קבלרוביץ'
| 109 דקות

שלהי מלה"ע הראשונה, גליציה. אל הפונדק של טאג היהודי מתנקזים פליטים שנמלטו מאימת הקוזקים המתקדמים: אוסטרים, הונגרים ובעיקר קהילה חסידית עם רבם. טאג לא מתכוון לנטוש את המקום, לא את משפחתו ולא את המאהבת האוקראינית שלו. זהו פרסקו רחב יריעה המבויים בתנופה המציע שחזור מדוקדק של תרבות יהודי פולין בראשית המאה העשרים. 

לחם ומלח

בימוי: דמיאן קוצור
| 100 דקות

טימותיאוס חוזר לחופשה בעיירת הולדתו הפרובינציאלית. הוא עומד לנסוע ללימודי מוזיקה במערב ועד אז הוא מבלה עם חבריו ועם אחיו ומוצא עצמו מעורב בסכסוך בין צעירים מקומיים לקבוצת מהגרים ערבים. בלי שיפוטיות ועם גישה סבלנית, מגיש דמיאן קוקור דרמה שאת המתחים החברתיים שבמרכזה מובילות מוטיביות אנושיות.