סגור
לתכנית החודשית

היום שאחרי: תנועה אנושית במאה ה-21

06-10.03 | דיונים, הופעות, שיחות וסרטים העוסקים בסוגיית הניידות האנושית והגירה
סרט

ארץ החלומות

בימוי: שירין נשאט, שויה אזארי
| 113 דקות

בת למהגרים איראנים עובדת ברשות האוכלוסין האמריקאית במציאות שבה המדינה סגרה את גבולותיה. התפקיד שלה הוא ללכוד חלומות, אך מה שנדמה כמו משימה פיוטית מתגלה כמזימה לשלוט באוכלוסיה. עם נופים אמריקאים מלוטשים, דמויות שכמו יצאו ממותחן פאלפ ועלילה חידתית שמניעה את גיבוריה בין מציאות לדימיון, הסרט מעלה שאלות על זהות, הגירה וחופש. 

סרט

מחאה לבנה

בימוי: רוביקה שאה
| 80 דקות

בבריטניה של סוף שנות השבעים קבוצה יוצאת דופן של אזרחים ומוסיקאים החליטו לחבור יחד כנגד שנאת הזרים שאיימה להשתלט על המדינה. להקות רוק, רגאיי וסקא התכנסו לפסטיבל מוסיקה, שבשיאו הופיעו על הבמה הקלאש, טום רובינסון בנד ואחרים. "מחאה לבנה" משרטט את הרגע ההיסטורי הזה עם שפע של מרואיינים, חומרים ארכיוניים ומוסיקה. 

אירוע פתיחה
סרט ושיחה

מפגש עם האמן JR

לאחר ההקרנה תתקיים שיחה עם האמן והבמאי JR

נייר ודבק

בימוי: ג'יי-אר
| 94 דקות

האמן המוערך JR לוקח אותנו למסע אל כמה מהעבודות שלו בשנים האחרונות. המיומנות של JR היא שימוש באמצעים פשוטים כדי ליצור אמנות גדולה שמצליחה להביא את קולם של אנשי היומיום. זוהי הפגנה מוחצת של כוחו של האמן לרסק גדרות ולהציע מבט חדש, מעורר מחשבה על המציאות. התוצאה היא יצירה מהנה ומרחיבת לב. 

סרט ושיחה

כיצד הצליחו שתי ישראליות לחלץ נשים מזרועות הטליבן באפגניסטן

לאחר הקרנת הסרט, שיחה עם הבמאית התיעודית רוני אבולעפיה והעיתונאית דנה הרמן על מבצע החילוץ הנועז והמותח שהן הובילו להצלת קבוצת נשים אפגניות מידי הטאליבן. מנחה: ד״ר שי טגנר, מכון ון ליר.

סטיקס

בימוי: וולפגנג פישר
| 94 דקות

רופאה אירופית צעירה מחליטה להגשים חלום ומפליגה לבדה אל לב האוקיאנוס האטלנטי. השיט נגדע לאחר שבוקר אחד, לאחר לילה סוער, היא מבחינה בספינה רעועה עמוסת פליטים שסובלת מדליפה קטלנית. בזכות הופעה כובשת של סוזן וולף בתפקיד הראשי זוהי דרמה אנושית ומוסרית שחומקת מכל ממד דידקטי. 

הופעה ושיחה

סיפורו הלא ייאמן של המוזיקאי שרובין נגמבה

 הלהקה "אפרוכאן", המורכבת מישראלים ומבצעת מוזיקת רומבה אפריקנית, מגיעה להופעה בלתי נשכחת של שמחה וקצב. לאחר ההופעה תתקיים שיחה עם הסולן שרובין נגמבה. כניסה חופשית.
סרט ושיחה

טרום בכורה

לאחר ההקרנה תתקיים שיחה (מצולמת ובאנגלית) עם הבמאי יונאס פוהר רסמוסן בהנחיית נטע אחיטוב, הארץ

לברוח

בימוי: יונאס פוהר רסמוסן
| 90 דקות

סרט תיעודי יוצא דופן המגולל באמצעות אנימציה מרשימה את סיפורו של אמין נוואבי, שנמלט בילדותו מאפגניסטן לאחר הפלישה הסובייטית ועבר מסע תלאות עד שהגיע לדנמרק. השילוב שבין מיומנות סגנונית לאינטימיות מעניקים חוויה חושית ורגשית יוצאת דופן בזכותה כבש "לברוח" את הקהל. אל תחמיצו. 

סרט ושיחה

עידן הנדודים: גבולות והגירה בזמן הזה

לפני ההקרנה שיחה על גבולות והגירה, שחושבת מחדש על נדידה אנושית בעולם ובישראל. בהשתתפות: ד"ר שי טגנר, מכון ון ליר ירושלים, פרופ' גליה צבר, אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אפרת בן זאב, מכללת רופין (30 דקות)

לימבו

בימוי: בן שרוק
| 104 דקות

ארבעה מבקשי מקלט נשלחים לאי קטן בסקוטלנד עד שהרשויות יכריעו בעניינם, אך זמן ההמתנה מעורר בהם לא מעט חרדות. סביב ציר העלילה הזה יצר בן שרוק את הסרט הבריטי הבולט של השנתיים האחרונות. עם שילוב של דכדוך, גיחוך, הומור דק והרבה אהבת אדם התוצאה היא "סרט נפלא לגמרי" (הגארדיאן).

סרט ושיחה
לאחר ההקרנה, ראיון מצולם (באנגלית) עם זוכה פרס הפוליצר, חוזה אנטוניו ורגאס, שישתף את סיפור חייו המרתק. מנחה: נטע אחיטוב, הארץ 

Documented

בימוי: חוזה אנטוניו ורגאס
| 90 דקות

זוכה פרס הפוליצר חוזה אנטוניו ורגאס הוא אמריקאי לכל דבר. אבל בגיל די צעיר הבין שהניירות שאיתם הגיע מהפיליפינים לארה"ב, לא היו אמיתיים. הסרט שלפנינו לוקח אותנו למסע חברתי ואישי דרכו נפרשת המציאות הבלתי אפשרי הזו שמעוררת שאלות על המתח שבין גבולות וריבונות לבין זהות ושייכות.

סרט ושיחה

טרום בכורה

לאחר ההקרנה יתקיים מפגש עם הבמאי ערן קולירין והשחקנית והמלהקת ג'ונה סולימאן 

ויהי בוקר

בימוי: ערן קולירין
| 101 דקות

סמי, עובד היי טק המתגורר בירושלים, חוזר לכפר שבו גדל לרגל חתונת אחיו. בדרך חזרה המשפחה מגלה שהכפר הושם תחת מצור. בדיוק כשחשב שמצא את מקומו בחיים, סמי נאלץ לבחון מחדש את מקומו בחיים. בזכות בימוי חכם, אנסמבל שחקנים מצוין ושילוב של הומור ואנושיות התוצאה היא מבט שנון ומקורי על זהות, משפחה, וחופש – פנימי וחיצוני. 

שיחה והופעה
כניסה חופשית

מיזמים חברתיים לילדי מבקשי מקלט ופליטים

שיחה על תזמורת החלומות, פרויקט מוסיקלי-חברתי עבור ילדים חברי קהילת מבקשי המקלט בירושלים, וביצוע קטעי מוזיקה עם ילדי התזמורת. ושיחה מצולמת עם דניאל לבין, סגן נשיא "סדנת רחוב סומסום", על האופן שבו התכנית מגישה חינוך בלתי פורמלי לילדים (באנגלית)
סרט ושיחה

אמא, איפה הבית שלנו?

לפני הקרנה פאנל על תלישות ושייכות בקרב ילדים-מהגרים. בהשתתפות: רותה ברהנה, מבקשת מקלט, אם לילדים קטנים ומי שפועלת נמרצות למען משפחות מבקשי מקלט אחרות, איילה שני, מנהלת צוות הגיל הרך בארגון מסיל"ה (30 דקות)

גן בלסינג

בימוי: רוני גפן
| 58 דקות

הסרט עוקב אחר גן ילדי פליטים בשכונת שפירא דרך העיניים של לולה – ילדה אריתראית, ובלסינג – הגננת. אחרי שבקבוקי תבערה נזרקים על הגן, בעל־הבית מגיע ודורש מבלסינג לפנות את הדירה. הבמאית מגלה שבעל הדירה הוא הדוד שלה ונשאבת פנימה למציאות המורכבת של התושבים, הוותיקים והחדשים, בדרום תל אביב. 

סרט

הכיתה של מר בכמן

בימוי: מריה שפת
| 217 דקות

מר בכמן הוא מורה בחטיבת ביניים בעיר תעשייתית במרכז גרמניה. רוב תלמידיו הם מהגרים או בני מהגרים. בזכות שיטות הלימוד מעוררות ההשראה שאימץ, הוא מצליח למצוא איתם שפה משותפת. הבמאית מריה שפת עוקבת אחריו באותם קשב ואורך רוח שהוא מפגין כלפי תלמידיו, התוצאה היא אפוס דוקומנטרי מתגמל, עתיר אנושיות וחמלה, ומעל הכל – מעורר השראה. 

סרט, שיחה וקטעי מוזיקה

נטע אלקיים ועמית חי כהן בשיחה וקטעי מוזיקה

לפני הקרנה תתקיים שיחה עם המוזיקאים והיוצרים נטע אלקיים ועמית חי כהן ויבצעו קטעי מוזיקה  

בעינייך, אני רואה את ארצי

בימוי: כמאל השכאר
| 75 דקות

נטע אלקיים ועמית חי כהן צמחו מתוך אותו פיצול אישיות תרבותי המאפיין כל כך הרבה יוצרים בארץ: הצורך להיות ישראלים לחלוטין מבחוץ, והכמיהה העמוקה להתחבר למסורת המשפחתית, הזרה, מבפנים. הבמאי כמאל השכאר מלווה אותם במסע מוזיקלי אינטנסיבי במרוקו, שבו הם גם מתחקים אחר שורשי משפחותיהם ותוהים מה נדרש כדי לאחות את חלקיה השונים של זהותם. 

סרט

אני לא בוכה

בימוי: פטר דומלבסקי
| 98 דקות

נערה פולניה צעירה יוצאת לאודיסיאה ברחובות דבלין על מנת להחזיר את גופת אביה שנהרג בתאונת עבודה הרחק מהבית. "אני לא בוכה" הוא דרמה מעולה, שאת סיפור ההגירה והניתוק המשפחתי מתרגמת לכדי סרט מסע שבמרכזו גיבורה נחושה המתבגרת לנגד עיננו, הרבה בזכות סופיה שטאפי שהופעתה החשופה לוקחת אותנו דרך רכבת הרים של רגשות ולבסוף כובשת את ליבנו.  

סרט

נייר ודבק

בימוי: ג'יי-אר
| 94 דקות

האמן המוערך JR לוקח אותנו למסע אל כמה מהעבודות שלו בשנים האחרונות. המיומנות של JR היא שימוש באמצעים פשוטים כדי ליצור אמנות גדולה שמצליחה להביא את קולם של אנשי היומיום. זוהי הפגנה מוחצת של כוחו של האמן לרסק גדרות ולהציע מבט חדש, מעורר מחשבה על המציאות. התוצאה היא יצירה מהנה ומרחיבת לב.