Monday | 29.11.21

Time Items
All day
 
5pm
7pm
19:00
8pm
20:00
20:45
9pm
Close
Monthly Screenings

July 6th-15th, 2006

Opening Film: Someone to Run With, Dir. Oded Davidoff

Guests: Roman Polanski, Atom Egoyan, Robert Lantos, Debra Winger, Howard Feinstein, Catherine le Clef, Mark Anderson, Chantel Akerman, Josh Appignanesi, Wouter Barnendrecht, Ram Bergman, Alan Berliner, Doug Block, Rex Bloomstein, Andrew Brunsberg, Anthony Bregman, Mimmo Calopresti, Julie Depardieu, Marco Tuliio Giordana, Mia Goldman, Swel and Imad Noury, Micel Reilhac, Lilly Rivlin, Sharon Rivo, Ernst “Etchie” Stroh, István Szabó, Michael J. Werner, Arsinée Khanjian, Denis Robert, Daniel Louis, Marie-Josée Croze, Patricia Rozema, Simcha Jacobovici 

Awards for Israeli and International Cinema:

The Wolgin Award - Best Feature:

Dead End directed by Dror Sabo 

The Wolgin Award - Best Israeli Documentary:

9 Star Hotel by Ido Haar
Bil'in Habibti  by Shai Carmeli Pollak

The Second Authority for Television and Radio Grant:

A Hebrew Lesson by David Ofek

Best Short Film:

Road Marks  by Shimon Shai

Honorable Mention Short Film:

Rodeon Brodsky Tolya

Drama Award in Memory of Anat Pirchi

Mortgage by Sharon Maymon, Tal Granit
Ringo and Taher by Jony Arbid 

In The Spirit of Freedom Award - Best Feature Film:

Grbavica Jasmila Zbanic 

Honorable Mention:

Café Transit Kambozi Partovi

In The Spirit of Freedom Award - Best Documentary:

No More Tears Sister by Helene Klodawsky

Honorable Mention:

October's Cry by Julie Gal

The Jewish Experience Award - The LIA Award for films dealing with Jewish Heritage:

El Cantor by Joseph Morder

Honorable Mention:

Nadia's Friends by Chanoch Zeevi

The Jewish Experience Awards - The Yad Vashem Award for artistic achievement in Holocaust related films:

Nina's Journey by Lena Einhorn

Honorable Mention:

Nina's House by Richard Dembo

The Forum for the Preservation of Audio-Visual Memory Award Courtesy of Isracard:

Blockade by Sergei Loznitsa 

The Jerusalem Foundation Award for Experimental Video Works Awarded by the Jerusalem Cinematheque and Hazira Interdisciplinary Center, Jerusalem

1948 by Gal Tushia
A One-Frame Movie by Noam Kuzar, Ivan Maletin
Color by Effy Weiss, Amir Borenstein 

Life Achievement Award:

Roman Polanski

Achievement Award:

Robert Lantos
Atom Egoyan
Eli Cohen

International titles include:

12:08 East of Bucharest Dir. Corneliu Porumboiu 

37 Uses for a Dead Sheep Dir. Ben Hopkins 

Adam’s Apples Dir. Andres Thomas Jensen 

Bamako Dir. Abderrahmane Sissoko 

Blockade Dir. Sergei Loznitsa 

Café Transit Dir. Kambozia Patrovi 

China Blue Dir. Micha Peled 

Day Night Day Night Dir. Julia Loktev 

Drawing Restraint 9 Dir. Matthew Barney 

Fabulous! The Story of Queer Cinema Dir. Lisa Ades, Lesli Klainberg 

I Am Dir. Dorota Kedzięzawska 

Matthew Barney: No Restraint Dir. Alison Chernik 

The Pervert’s Guide to Cinema Dir. Sophie Fiennes 

The Piano Tuner of Earthquakes Dir. Timothy Quay, Stephen Quay 

Song of Songs Dir. Josh Appignansi 

Takeshis’ Dir. Takehi Kitano 

Three Times Dir. Hou Hsiao-hsien 

The Violin Dir. Francisco Vargas 

The War Tapes Dir. Deborah Scranton 

Wide Awake Dir. Alan Berliner 
Workingman’s Death Dir. Michael Glawogger