Sunday | 28.02.21

Items
 
Close
Monthly Screenings

International Competition

Jury: Pawel Pawlikowski, Joseph Cedar, Daniela Michel

The Nechama Rivilin Award for Best International Film

Atlantis by Valentyn Vasyanovych

Special Mention

Quo Vadis, Aida? by Jasmila Žbanić

 

First Feature Competition

Jury: Philippe Lacôte, Gaia Furrer, Asaph Polonsky

 

The GWFF Award for Best First Feature

The Assistant by Kitty Green

Special Mention

Minyan by Eric Steel

 

Israeli Feature Competition

Jury: Eran Kolirin, Tali Shalom Ezer, Hana Laszlo

The Haggiag Award for Best Israeli Feature

The Death of Cinema and My Father Too by Dani Rosenberg

The GWFF Award for Best Israeli First Feature

Asia by Ruthy Pribar

The Dalia Sigan Award for Best Screenplay

Dana Idisis for Here We Are

The Anat Pirchi Award for Best Actor

The Award was split between Shai Avivi and Noam Imber, for their performances in Here We Are

Special Mention: Marek Rozenbaum for The Death of Cinema and My Father Too

The Anat Pirchi Award for Best Actress

Alena Yiv for Asia

The Aaron Emanuel Award for Best Cinematography

Daniella Nowitz for Asia

The Cummings Award for Best Editing

Nili Feller and Guy Nemesh for The Death of Cinema and My Father Too

The Anova Music Award for Best Original Score

Yuval Semo for The Death of Cinema and My Father Too

 

Israeli Documentary Competition

Jury: Rachel Leah Jones, Maya Zinshtein, Ohad Landesman

The Diamond Award for Best Documentary

Children by Ada Ushpiz

The Diamond Award for Best Director of a Documentary

Dror Moreh for The Human Factor

The Aaron Emanuel Award for Best Cinematography

Danor Glaser for Children

The Cummings Award for Best Editing

Shira Hochman for High Maintenance

The Anova Music Award for Best Original Score

Ahuva Ozeri for The Bells are Ringing for Ahuva Ozeri

Special Mention

Balcony by Elad Davidovitch Schicowich

 

Israeli Short Film Competition

The Diamond Award for Best Live Action Short Film

His Death by Avishai Sivan

The Shagrir Family Award for the Promising Filmmaker

Omri Dekel-Kadosh for The Accident

The Shagrir Family Award for Best Short Documentary

Mission: Hebron by Rona Segal

The Jerusalem Film & Television Fund - The Jerusalem Development Authority Award for Best Short Animation

We Were a Sterile Bomb by Dotan Moreno

Special Mentions

Empty Spaces, Three Things Lost, Borekas, Are You Still There?

 

The Israeli Video Art and Experimental Film Competition

The Lia van Leer Award, courtesy of Rivka Saker

Power by Haviv Kaptzon

The Ostrovsky Family Fund Award

Junkerhaus by Karen Russo

 

Additional Awards

The Avner Shalev Award for Artistic Achievement in Holocaust-related Film, endowed by Michaela and Leon Constantiner Golda Maria by Hugo Sobelman, Patrick Sobelman