סגור
לתכנית החודשית

קונצ'רטו לקולנוע 2022/2023

סדרת מפגשים לאוהבי קולנוע ומוסיקה
 

קונצ'רטו לקולנוע יכלול השנה 15 מפגשים שיתקיימו בימי שבת בבוקר בשעה 11:00. בנוסף, העונה יש לנו אירוע מיוחד לכל המשפחה.

התוכנית כוללת קונצרט קצר, הרצאה וסרט באורך מלא.

כל מפגש יימשך בין שעתיים לשלוש, למעט מפגשים בהם יצוין אחרת.

בקונצרטים ובהרצאות ייקחו חלק מורים וסטודנטים של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים וכמו כן אמנים ומרצים אורחים.

 

הזמנת כרטיסים:

מחיר כרטיס: 90 ₪ / מנוי חופשי: 60 ₪ לאירוע / פנסיונרים וחיילים: 75 ₪

מנויי הסינמטק יכולים לרכוש כרטיסיה הכוללת כניסה חופשית לעשרה מאירועי הקונצ'רטו לקולנוע בתוספת מחיר של 310 ₪ על מחיר המנוי

המימוש של הכרטיסייה הינו אישי ותקף לעונת 2022/2023 בלבד.

תחילת מכירת מנויים לסדרה וכרטיסים לקונצרט הראשון: 23.10.2

ניתן להזמין כרטיסים (מנויים ורכישה) החל מיום שישי שלפני כל קונצרט, לקונצרט הבא.

לא יינתן החזר כספי ולא ניתן יהיה להחליף כרטיסים בגין הזמנות שלא נוצלו / בוטלו 24 שעות לפני מועד האירוע.

לא תתאפשר כניסת קהל לאולם במהלך הקונצרט.

למארגנים שמורה הזכות לשנות את סדר התוכניות ובמקרים חריגים, מסיבות טכניות, להחליף את הסרט בתאריך מסוים. כל השינויים מפורסמים בתחילת כל חודש בתכניית ובאתר הסינמטק.

שעות פתיחת הקופה: ימים א'- ה' 13:00 - 20:00

ארתור רובינשטיין: הפסנתרן האולטימטיבי

בשנות פעילותו הרבות הצליח ארתור רובינשטיין להתחבב על כל קהל אפשרי: הוא ידע להקסים את הקהל הרחב בהופעה בימתית מהפנטת ולזכות בתשואותיהם של המוזיקאים הטהרנים ביותר בזכות פרשנויות מעמיקות ובלתי מתפשרות. כיצד עשה זאת? 

רגעי הקסם של המוזיקה: ארתור רובינשטיין - פרידה משופן

בימוי: אן-קתרין פיץ
| 53 דקות

באפריל 1975, ארתור רובינשטיין משאיר חותם על עולם המוזיקה עם הופעת בכורה באולם פיירפילד בלונדון. כעת בגיל 88, חוזר הפסנתרן האגדי ללונדון כדי להקליט את הקונצ'רטו השני לפסנתר של שופן, שליווה אותו לאורך כל חייו, ללא קהל, במיוחד לעיני המצלמות, עם התזמורת הסימפונית של לונדון בניצוחו של המנצח אנדרה פרווין. 

מילדת פלא לדיווה טרגית: עלייתה ונפילתה של ג'ודי גרלנד

מחווה לג'ודי גרלנד במלאת 100 שנה להולדתה

סיד וג’ודי

בימוי: סטפאן קיאק
| 97 דקות

חמישים שנה אחרי מותה הטרגי של ג׳ודי גרלנד – סיפור חייה הדרמטי נפרש בסרט משובץ פנינים שטרם נראו ונשמעו. ג׳ון האם וג׳ניפר ג׳ייסון לי משחזרים בקולם את סיפור הרומן הסוער בין גרלנד וסיד לופט, בעלה השלישי (מתוך חמישה) – ואורגים לתוכו את התחנות החשובות בחייה.

מ"האזרח קיין" דרך "פסיכו" ועד "נהג מונית": ברנרד הרמן, המלחין שסלל את הדרך

הרצאה, קונצרט וסרט

מוזיקה לסרטים: ברנרד הרמן

בימוי: ג'ושוע וולצקי
| 58 דקות

הסרט מהווה מאין מבוא ליצירתו וחייו של המלחין הגאון ברנרד הרמן, שיצר מוזיקה ליותר מ-50 סרטים, תוך שיתוף פעולה עם במאים מגוונים כמו אורסון וולס, ניקולס ריי, פרנסואה טריפו ומרטין סקורסזה. וידוע בעיקר בזכות שיתוף הפעולה הפורה והיוצא דופן עם היצ'קוק, בקלאסיקות כמו "ורטיגו", "מזימות בינלאומיות" ו"פסיכו". 

ליאונרד כהן: בין "הללויה" ל"הנני"

על ילדותו, נקודות מפנה בחייו וביצירתו ועל תהליך העבודה על אלבומו האחרון, כשנה לפני מותו

הללויה: לאונרד כהן, מסע, שיר

בימוי: דן גלר, דיינה גולדפיין
| 115 דקות

סרט תיעודי מרתק המשרטט דיוקן של אחד המוזיקאים הגדולים בכל הזמנים דרך השיר המזוהה עימו ביותר, "הללויה". צמד הבמאים בוחן את הקריירה הארוכה והמפותלת של לאונרד כהן, אבל מקדיש חלק ניכר ממנו למסע הדרמטי שעבר השיר המדובר, החל מדחייתו על-ידי חברת התקליטים ועד לראש מצעדי הפזמונים, בשילוב חומרים נדירים שטרם נחשפו. 

איך מגיעים לארץ עוץ?

אירוע מיוחד לכל המשפחה: שירים וקטעים מתוך הסרט והמחזמר ושיתוף פעולה של הקהל בשירה ועבודה יצירתית

הקוסם מארץ עוץ

בימוי: ויקטור פלמינג
| 102 דקות

'ג'ודי גרלנד הענקית מגלמת את דורותי, הילדה הלא מאושרת שסופת טורנדו נושאת אותה ואת כלבה טוטו מקנזס הרחק אל ארץ הפנטזיות. שם, לאחר הרפתקאות שונות ומשונות, היא מגלה שהאושר האמיתי מצוי בעצם בחצר ביתה. אחד הסרטים הגדולים שהופקו בהוליווד הקלאסית. 

ז'קלין די פרה: כשהמבצע הופך ליצירה

בשנות קריירה קצרות באופן טרגי היא הצליחה ליצור זהות בינה ובין כמה מהיצירות החשובות ביותר ברפרטואר לצ'לו

ז'קלין די פרה: מתנה מעבר למילים

בימוי: כריסטופר נופן
| 59 דקות

הצ'לנית ז'קלין די פרה  נמנית בין גדולי המוזיקאים המבצעים והיתה לתופעה מוזיקלית. ההקלטה שלה מ-1965 של הקונצ'רטו לצ'לו של אלגר עם התזמורת הסימפונית של לונדון ובניצוחו של סר ג'ון ברבירולי עדיין נחשבת לאחת ההקלטות הקלאסיות הגדולות ביותר אי פעם. היא הייתה אז בת 20.

מוזיקה צוענית בהונגריה: מהכפר לבית הקפה

הרצאה, קונצרט וסרט

ההשפעה הצוענית

בימוי: יאנוש דארבש
| 52 דקות

"ההשפעה הצוענית" חוקר את השפעתה העצומה של המוזיקה הצוענית על מלחינים קלאסיים, מהיידן, בטהובן, שוברט וברהמס ועד קלמן ולהאר, ליגטי וקורטג, ומציג להקות צועניות בעבר ובהווה. הסרט מדגיש את תפקידה החשוב של המוזיקה הצוענית ואת השפעתה לאורך מאות שנים.

אוטו קלמפרר: מברסלאו ללונדון בקצבים איטיים

הרצאה, קונצרט וסרט

מסע חייו של אוטו קלמפרר

בימוי: פילו ברגשטיין
| 100 דקות

ב-1933, לאחר עוד ערב של ניצוח על התזמורת, מודיע אוטו קלמפרר כי הוא עוזב את גרמניה. נתיב ההמלטות מוביל אותו לארה"ב, שם חי חיים מלאי תהפוכות ונדודים, לצד הכרה כאחד מגדולי המנצחים בכל הזמנים. בעזרת חומרי ארכיון, תמונות אישיות וראיונות, הסרט עוקב אחר הקריירה המרתקת של קלמפרר.

בריטית באמריקה: ג'ולי אנדרוז כובשת את ברודוויי והוליווד

הרצאה, קונצרט וסרט

ג'ולי אנדרוז - מנגינת החיים

בימוי: איב ריו
| 52 דקות

הסרט מתחקה אחר המסלול המרשים שעשתה הזמרת והשחקנית הבריטית ג'ולי אנדרוז. אנדרוז הקסימה את הקהל במחזות זמר בברודוויי ובהוליווד בשלל תפקידים אגדיים. זהו סיפורה של הקריירה המפוארת של השחקנית בעלת הקול הצלול וההילה המכשפת, שנחתה בחן כה רב משמי לונדון המעוננים ב-1964 בקלאסיקה "מרי פופינס".

קלרה הסקיל: סגנון מוזיקלי ושפה

היא מוזיקאית של מוזיקאים, שעבורם האזנה לפרשנויותיה ליצירות קלאסיות שקולה לעלייה לרגל

קלרה הסקיל - האניגמה של המבצעת

בימוי: פסקל קלינג, פרון ז'אייה, פייר-אוליבייה פרנסואה
| 70 דקות

הפסנתרנית קלרה הסקיל שמרה על פרטיותה בחירוף נפש, ללא הופעות בתקשורת והופעותיה מעולם לא צולמו. ולמרות זאת, משהו מהכריזמה הייחודית שלה פרץ החוצה. הסרט מגולל את סיפורה המדהים של הסקיל, שבשלב מוקדם מאוד בחייה הוכרה כעילוי אך רק בגיל מאוחר יותר זכתה לפתח קריירה ולזכות בהכרה ובתהילה עולמית.

הג'אז, הכאב והאמת של בילי הולידיי

הרצאה, קונצרט וסרט

בילי הולידיי - סנסציה

בימוי: קטיה דורגר
| 52 דקות

יש אינסוף מיתוסים ואגדות על בילי הולידיי, אחד מגדולות זמרות הג'אז של המאה הקודמת. הסרט מתמקד בסיפורים שמספרים מכריה הקרובים ומפריך רבים מהמיתוסים סביב אישיותה. הולידיי הייתה אישה נחושה ואישיותה המורכבת לא תאמה את דמות הקורבן הקלאסי. הצפייה בסרט מאפשרת הצצה אל מהות המוזיקה שלה ושל חייה.

פלאסידו דומינגו - אמן רב גוני, טנור, בריטון ומנצח

הרצאה, קונצרט וסרט

פלאסידו דומינגו – הר געש של רגשות מוזיקה

בימוי: אנדי זומר
| 80 דקות

פלאסידו דומינגו הוא תופעה והסרט מנסה ללכוד משהו מהכישרון, האנרגיה והכריזמה האינסופית שלו. הסרט משחזר את חייו, מילדותו במדריד, מעבר משפחתו למקסיקו בתקופת שלטונו של פרנקו, והצעדים הראשונים על הבמה. קולגות משתפים סיפורים על ייחודו ודומינגו, עם ניצוץ בעיניו, מספר על קריירה שהיה שמח לחזור ולחוות אותה, מההתחלה.

משפחת מנדלסון ומשבר הזהות היהודית

הרצאה, קונצרט וסרט

אנחנו רוצים את האור

בימוי: כריסטופר נופן
| 60 דקות

הסרט בוחן את מערכת היחסים המורכבת בין היהודים למוזיקה הגרמנית. זהו סרט על חופש, על אימוץ תרבות זרה והיטמעות; על התפקידים שמילאו משה ופליקס מנדלסון בחלום השתלבות היהודים בחברה הגרמנית לאחר שחרור הגטאות; על וגנר. אבל יותר מכול, זהו סרט על חשיבות המוזיקה לבני האדם, בייחוד בנסיבות הקשות ביותר.

ז'ורז' ברסנס: טרובדור המאה ה-20

הרצאה, קונצרט וסרט

ברסנס על ברסנס

בימוי: פיליפ קולי
| 109 דקות

ז'ורז' ברסנס הוא הזמר-כותב האולטימטיבי, האיש שנולד עם גיטרה ביד ושפם נצחי על פניו הנעימים. למרות חזותו הסימפטית, ברסנס הביא לעולם שירים נוקבים על עוולות חברתיות, על חוסר צדק. את כל זה הביא בליווי לחנים פשוטים, מעט מונוטוניים, כאלה שנותנים למילים את הכבוד המגיע להן.

פרדריק שופן: עולם משתקף בפסנתר

עבור שופן הפסנתר היה עולם ומלואו, ובאמצעותו הוא הפגין וירטואוזיות, ליריות, לאומיות ועממיות

החיפוש אחר שופן

בימוי: פיל גרבסקי
| 115 דקות

פרדריק שופן, ילד פלא שלמד בעצמו לנגן על פסנתר, נער בוורשה, איש צעיר ומעודן, חלש וחולני, בעל חוש הומור. הבמאי פיל גרבסקי בוחן את הקשר בין אבני הדרך בחייו של המלחין הפולני לכישרונו המוזיקלי האדיר ומזמין את הצופים למסע מרתק בהיסטוריה הפרטית שלו, על רקע ההיסטוריה של אירופה של תקופתו.

שבת 10.06.23 10.06.23
11:00
11:00
סינמטק 1
סינמטק 1
2023-06-10 11:00:00 2023-06-10 14:00:00 Asia/Jerusalem הרוזן שגרם לכולם לקום מהכיסא ולרקוד: קאונט בייסי <p>מרצה: ד"ר <strong>רועי בן סירה</strong></p><p>קונצרט בביצוע: <strong>רועי בן סירה</strong> פסנתר וה<strong>ביג בנד </strong>של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים בניצוחו של <strong>יובל כהן</strong></p><p>בתכנית: מהרפרטואר של <strong>קאונט בייסי</strong></p> Cinematheque Jerusalem Cinematheque

הרוזן שגרם לכולם לקום מהכיסא ולרקוד: קאונט בייסי

הרצאה, קונצרט וסרט

קאונט בייסי - דרך עיניו שלו

בימוי: ג'רמי מאר
| 75 דקות

הישגיו המוזיקליים של קאונט בייסי היו יוצאי דופן: כמוזיקאי השחור הראשון שזכה בגראמי הוא הביא את הבלוז אל במת הביג בנד. הסרט מציג הופעות נדירות במהלכן נחשפות המוטיבציה הפנימית והתשוקות שהניעו את הקריירה של בייסי כשהפך לקשר הייחודי בין הג'אז להיסטוריה החברתית הסוערת של אמריקה.