ראשון | 21.04.24

סגור
לתכנית החודשית

הקולנוע של קינויו טנאקה

קינויו טנאקה היתה שחקנית בולטת שהשתתפה בסרטיהם של גדולי הבמאים בארצה ובשנות החמישים הצליחה לביים שישה סרטים. השלושה שיוצגו בתכנית מסבירים היטב את משמעותו של מבט נשי בקולנוע: שאלות של זוגיות, משפחה וקריירה המטופלות בכנות ובישירות שספק אם נראתה על המסך עד אז, וגם כיום הוא נועז ומרגש. אומנם מדובר על סרטים מאמצע המאה הקודמת, אך הארכיון מאפשר לא פעם תגליות וטנאקה היא בלא ספק תגלית, עם חיוך אירוני דקיק, שמתוך נקודת מבט נשית מציעה יצירות מדהימות ואלגנטיות שכדאי להתמסר אליהן.

לנצח אישה

בימוי: קינויו טנאקה
| 110 דקות

פומיקו היא אם לשני ילדים צעירה ורעיה למופת. כשהיא מגלה שבעלה בוגד בה, בשעה שהיא חוזרת מכיתת השירה שבה היא משתתפת, חייה מתהפכים ומכאן מתחילה מלודרמה שמחלצת מפומיקו את כל כוחות החיות שבה. אין ממש מילים לתאר את המלודרמה הזו, זוהי יצירה מדהימה באמת שכדאי מאד להתמסר לה. 

הירח עלה

בימוי: קינויו טנאקה
| 102 דקות

בעיר נארה מתגוררות שלוש אחיות עם אביהן. לכל אחת מהן עניינים רומנטים משל עצמה, ובכולן בוחשת סטסוקו האחות הצעירה. סביב הפיתולים האלו יצרה קינויו טנאקה את הסרט שלפנינו, דרמה רומנטית חיננית, שחיוך אירוני דקיק פרוס עליה, שמתוך נקודת מבט נשית מציעה לבסוף חסד והבנה.

הנסיכה הנודדת

בימוי: קינויו טנאקה
| 102 דקות

כדי לחזק את מדינת החסות במנצ'וריה, מבקש צבא יפן מבת אצילים להנשא לאחיו של קיסר סין, בשנות השלושים של המאה ה-20. מהלך חייה בשנים אלו ועד סיום מלחמת העולם היא מנסה לנווט בין חובותיה הציבוריות לשאיפותיה האישיות והמשפחתיות. בעזרת צילום צבעוני ורחב יריעה, זוהי מלודרמה מרגשת.