שישי | 12.08.22

שעה פריטים
All day
 
5pm
17:30
6pm
7pm
19:30
8pm
9pm
21:30
סגור
לתכנית החודשית

הזוכים הגדולים בתחרויות הישראליות: "הדרך לאילת" סרטו של יונה רוזנקיאר ו"לרפא געגועים" סרטו של ארטיום דוביצקי

הזוכים המרכזיים בתחרויות הבינלאומיות: "מטרונום" סרטו של אלכסנדרו בלק (רומניה) ו"1976" סרטה של מנואלה מרטלי (צ'ילה)

להלן רשימת הזוכים המלאה:

התחרות הבינלאומית בחסות הקרן לירושלים

חבר השופטים: מרייטה ריזנביק, לזלו נמש, רונאר רונארסון

פרס נחמה ריבלין לסרט הבינלאומי הטוב ביותר, תרומת רונלד ס' לאודר וג'ו קרול לאודר, באמצעות הקרן לירושלים, מוענק לסרט "מטרונום" (Metronom)

בימוי: אלכסנדרו בלק (רומניה, צרפת)

נימוקי חבר השופטים: ״מבט קולנועי חודר לחוויית הנעורים תחת משטר דיכוי. כוחו המיוחד של הסרט נעוץ במיקוד הברור שלו ובזווית הראייה האישית״.

ציון לשבח מוענק לפבלו שילס, על משחקו בסרט "טורי ולוקיטה" (Tori and Lokita)

בימוי: ז'אן-פייר ולוק דארדן (בלגיה, צרפת)

נימוקי חבר השופטים: ״אנחנו מעניקים ציון מיוחד לפבלו שילס. הוא גילם את דמותו של טורי בצורה עדינה ומרגשת, ובאופן נדיר ויוצא מן הכלל״.

 

התחרות הבינלאומית לסרטי ביכורים בחסות GWFF

חבר השופטים: פמלה קופלר, ז׳ואאו פדרו רודריגז, סמריטי קיראן

פרס GWFF לסרט הביכורים הבינלאומי מוענק לסרט "1976"

בימוי: מנואלה מרטלי (צ'ילה, ארגנטינה, קטאר)

נימוקי חבר השופטים: ״התרשמנו עמוקות מסגנון הסיפור הבוטח, המשכנע והמאופק של הסרט. הבמאית יוצרת מתח ומסתורין על רקע משבר פוליטי הולך ומחריף, שמוכר לרבים ותועד היטב. המשחק הנפלא של גיבורת הסרט מפיח רוח חיים בסיפור על שינוי פנימי עמוק, שעובר עליה בתוך התוהו ובוהו המתחולל בארצה ובתוך משפחתה. הנושאים של פטריארכליות וזכויות יתר, אומץ והקרבה, משתזרים ויוצרים סיפור על קונפליקט ואמפתיה גדולה. אנחנו שמחים להעניק את פרס סרט הביכורים הטוב ביותר לסרט "1976". הבמאית מנואלה מרטלי היא כישרון מבטיח שמומלץ לעקוב אחריו. אנחנו גאים לחלוק כבוד לקול חשוב בתחום היצירה הקולנועית, כיום ובעתיד״.

ציון לשבח מוענק לסרט ״בלב הג׳ונגל״ (La Jauria)

בימוי: אנדרס רמירז פולידו (צרפת, קולומביה)

נימוקי חבר השופטים: ״סרט שכולו מסע פנימי. אנו יוצאים למסע אל מציאות חייהם האפלה של חבורת בני נוער אסירים אי שם במעמקי דרום אמריקה, אולי בקולומביה. אל ליבו הפועם והחמקמק של אליו (Eliú) וחברו ויריבו, אל מונו. הסרט אינו עוצם את עיניו בפני המציאות האלימה. התוקפנות האכזרית העוברת מדור לדור היא הכוח המניע שלו. אך כמו בספריו של ז'אן ז'נה, גיבוריו שלמעשיהם אין כפרה, זוכים להזדמנות לחיים חדשים. אנחנו מעניקים ציון מיוחד לסרט "בלב הג'ונגל" של אנדרס רמירז פולידו״.

 

תחרות ברוח החופש

חבר השופטים: ז׳אק קומטס, טאונה סטרוגר מיטבסקה, מאיה פישר

פרס MKR מחולק בין שני סרטים (Ex Æquo)

״הכל יהיה בסדר״ (Everything Will Be OK)

בימוי: ריתי פאן (צרפת, קמבודיה)

הארץ הדמיונית שלי (My Imaginary Country)

בימוי: פטריסיו גוזמן (צ׳ילה, צרפת)

נימוקי חבר השופטים: ״שני קולנוענים נפלאים שממשיכים להוביל מאבק חברתי, תוך שימוש בקולם האישי הייחודי. האחד עוסק במהפכה בת ימינו, ומגולל בכישרונו הרב סיפור על התנגדות והעצמה נשית ומזכיר לנו כי אפשר לשנות את המציאות. הבמאי השני משתמש באנימציה כדי להציג בפנינו מבט מצמרר על המציאות שלנו כבני אדם, זהו שיר על מלחמה, חוסר צדק, רוע, אך גם תקווה לחופש״.

 

תחרות שנטל אקרמן לסרטי תעודה ניסיוניים

פרס שנטל אקרמן באדיבות קרן משפחת אוסטרובסקי מוענק לסרט "יומני מיאנמר״

בימוי: קולקטיב הקולנוע של מיאנמר ובהפקת קורין ואן איחראט

 

פרסים לקולנוע ישראלי באורך מלא

חבר השופטים: פולקר שלונדורף (יו״ר), דניאלה נוביץ, כריסטוף קונייה, אליסה סימון

פרס חג'ג' לסרט העלילתי הטוב ביותר באמצעות הקרן לירושלים מוענק ל״הדרך לאילת״

בימוי: יונה רוזנקיאר, הפקה: קובי מזרחי

נימוקי חבר השופטים: ״סרט שובר מוסכמות ומרענן שמשלב דרמה, קומדיה וסאטירה חברתית. דיוקן כן ואינטימי, ושופע אנרגיה אנרכית, של דמויות הניצבות מול החברה״.

 

פרס GWFF לסרט הביכורים הישראלי הטוב ביותר מוענק לסרט ״קריוקי״

בימוי: משה רוזנטל, הפקה: אפרת כהן

נימוקי חבר השופטים: "סאטירה חברתית משעשעת ונשכנית, שלא מפסיקה לבדר ולסקרן בזכות הופעות מרגשות ובימוי נועז״.

 

פרס דליה סיגן לתסריט מוענק לעידן חגואל על הסרט "אזרח מודאג"

נימוקי חבר השופטים: "שילוב מושלם בין תסריט ובימוי בדיוקן אינטימי, אמיץ והגון של בני זוג המנסים להגשים את תשוקותיהם האישיות תוך מודעות למתח החברתי שמקיף אותם״.

 

פרס ענת פרחי לשחקנית מוענק לאושרת אינגדשט על הופעתה בסרט "אמריקה"

נימוקי חבר השופטים: "אינגדשט, בתפקיד איריס מוכרת הפרחים, מפגינה נוכחות טבעית וחזקה על המסך, ומוסיפה צבע ורגש לעולם שמצטייר כמקום קר ונטול חמלה״.

 

פרס ענת פרחי לשחקן מוענק לשמואל וילוז׳ני על הופעתו בסרט "הדרך לאילת"

נימוקי חבר השופטים: ״שמואל וילוז'ני הוא הלב והנשמה של הסרט "הדרך לאילת" מתחילתו ועד סופו, הוא מגלם ומטפח את חזונו של הבמאי על דמות משוחררת מכבלי המוסכמות החברתיות; ומפתיע בלי הרף בחמימות ובנדיבות שלו ובעוקצנות חפה ממרירות״.

 

פרס בחירת הקהל מוענק לסרט "קריוקי״

בימוי: משה רוזנטל, הפקה: אפרת כהן

 

פרס אהרון עמנואל לצילום מוענק לעודד אשכנזי על הסרט "הדרך לאילת"

נימוקי חבר השופטים: "המצלמה מלווה את הסיפור בהרמוניה מושלמת, ומציגה דיוקנאות כנים ומעמיקים לצד סצנות ותמונות סאטיריות. התאורה והקומפוזיציות המאופקות והצנועות תואמות לחלוטין את אופיין והתנהגותן של הדמויות מול העדשה״.

 

פרס דיאמונד לעריכה מוענק לנילי פלר ושאולי מלמד על הסרט ״סבוי״

נימוקי חבר השופטים: ״מלאכת העריכה ממזגת בכישרון רב מציאות ובדיון, ושומרת על דינמיות וקצב לכל אורך הסרט״.

 

פרס יוסי מולה למוזיקה מוענק לזואי פולנסקי על הסרט "אזרח מודאג"

נימוקי חבר השופטים: "על הפסקול המרשים והמינימליסטי שמבטא את המורכבות והמתחים הגלומים בעלילת הסרט".

 

פרס דיאמונד לסרט התיעודי הטוב ביותר מוענק לסרט ״לרפא געגועים"

בימוי והפקה: ארטיום דוביצקי

נימוקי חבר השופטים: "מהגר צעיר מתחקה מנקודת מבט מפוכחת אחר חיי משפחתו ברוסיה ובאוקראינה לפני עלייתם ארצה. יוצר הסרט אוחז בעצמו במצלמה ומביים את השיחות בעדינות וברגישות, ויוצר רגעים רבי עוצמה שכאילו נלקחו מתוך מחזה מאת צ'כוב".

 

פרס דיאמונד לבימוי לסרט תיעודי מוענק לבמאית זהר וגנר על סרטה "סבוי"

נימוקי חבר השופטים: "על השילוב בין צילומים תיעודיים מרתקים וקטעי משחק מצוינים, שמשחזרים אירוע היסטורי נוראי ומשקמים את שמה הטוב של אישה אמיצה״.

 

פרס התחקיר הטוב ביותר בסרט תיעודי מוענק לסרט "שני ילדים ביום"

בימוי: דוד וקסמן, הפקה: יואב רועה, אורית זמיר

נימוקי חבר השופטים: ״על מתן ההזדמנות לאחדים מן הילדים הפלסטינים הרבים, שנעצרים ונכלאים בגין זריקת אבנים, להרהר במעשיהם בעבר ובתוכניותיהם לעתיד".

 

תחרות דיאמונד לקולנוע ישראלי קצר

חבר השופטים: מישל פרנקו, הדס בן ארויה, מישל ז׳אנה

פרס דיאמונד לסרט העלילתי הטוב ביותר מוענק לסרט "להרוג את עצמנו״

בימוי: מאיה ידלין

ציון לשבח מוענק לסרט ״אשת לוט״

בימוי: אורי בירגר

 

פרס עליזה ומיכה שגריר לסרט התיעודי הטוב ביותר מוענק לסרט "הר האלוהים״

בימוי: תמר טל ענתי

 

פרס עליזה ומיכה שגריר ליוצר המבטיח מוענק לגאיה אלשטייו, על סרטה ״חברו הטוב״

 

פרס משפחת בל-ביילסקי למשחק בסרט קצר מוענק לנועם אימבר, על הופעתו בסרט ״כל יום רביעי״

בימוי: רונה סגל

 

פרס המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים לסרט האנימציה הטוב ביותר מוענק לסרט "מכתב לחזיר״

בימוי: טל קנטור

 

התחרות לאמנות וידיאו וקולנוע ניסיוני בשיתוף ״מעמותה - מרכז לאמנות ומחקר״

חבר השופטים: ציון אברהם חזן, עדינה קמיאן, נוגה דוידסון

פרס ע"ש ליה ון ליר בתרומת רבקה סקר לסרט הניסיוני הטוב ביותר מוענק לסרט "جثمان كلب (גופת כלב)"

בימוי: יארא קאסם מחאג'נה

נימוקי חבר השופטים: "הסרט נבחר בשל החוויה הסינמטית המרהיבה והטקסט שהוא מציע. זוהי אלגוריה סאטירית המתארת טקס הספד אבסורדי שמהדהד עבר טראומטי. באמצעות דימויים רווים, פסקול טקטילי, ומבע קולנועי שיטתי, יארא קאסם מחאג'נה מבצעת התקה של התוכן הפוליטי למרחב קולנועי בדוי אשר מזקק את חווית המציאות״.

 

פרס קרן משפחת אוסטרובסקי מוענק לסרט "סבתא כרמלה״

בימוי: יואל פלד

נימוקי השופטים: "סרטו של יואל פלד נבחר בשל מצב הצבירה הייחודי של הדמויות והעולם המתוארים בו. במהלך הצפייה נוצרת חוויה חזותית וקוגניטיבית בלתי מפוענחת הודות לעיוות הצורני של הדמויות, והודות לאופן השימוש בטכנולוגיה המשווה להן חומריות חמקמקה. בסביבה אל-ביתית מתרחשת שיחה אקזיסטנציאליסטית כנה בין סבתא לילד".

ציון לשבח מוענק לסרט "73"

בימוי: משי קופלביץ

נימוקי חבר השופטים: "הסרט נבחר בשל הכנות, ההומור והעושר החומרי המגוון באמצעותם מתארת היוצרת את חווית המלחמה הטראומטית של אביה. משי קופלביץ מפתחת מרכיבים מסגנון הציור של אביה, ומפיחה בהם חיים תוך שימוש בסאונד, אנימציה ומונטאז'. סיפורי הזוועה מתוארים מנקודת מבט אישית פגיעה, ברכות ובחן שמזמינה אותנו לשהות מול המסך ולהתבונן בכאב".