סגור
לתכנית החודשית
מבטים על דקלוג

אוצרת חנה רוטשילד

05-31.01.2022

״אני שואל שאלות על החיים כדי שנסתכל לעצמינו בעיניים״ - כז'ישטוף קישלובסקי

איך מתחקים אחר מבטו של במאי? מה עולה כשאנו מתבוננים בסביבה הבנאלית האפורה בוורשה או לחילופין בעולמנו? שאלות אלו משמעותיות בהקשר של תערוכה זו המציגה מספר מהלכים שנעשו בעקבות דקלוג, סדרת טלוויזיה פולנית בבימויו של כז'ישטוף קישלובסקי (1941-1996). התערוכה מבקשת להכניס את קהל המבקרים לתוך נקודת מבטו של קישלובסקי אשר צפה בהקמתו של קומפלקס המגורים אינפלנקה ושאל שאלות מוסריות נוקבות דרך קירות הבטון והחלונות הזהים.

התערוכה מורכבת מעשרה צילומים של צלם הסטילס הפולני וחברו של קישלובסקי, פיוטר ג׳קסה, עבור פרוייקט מפת הדקלוג, ולצידם ארבעה צילומים מתוך הסרטים. אנו צופים ונצפים כשעיניהם של השחקנים מביטות בנו. אתם מוזמנים לצעוד אל תוך המקומות בהם צולמה הסדרה, לשהות בם כאילו גם אתם שחקנים על הסט. משולש מבטים, במאי שמסתכל על העולם, צלם שמצלם את הבמאי ואנחנו המתבוננים במה שהם משקפים לנו. התערוכה מלווה את הקרנת סדרת "עשרת הדברות" (דקלוג) של קישלובסקי בסינמטק.

רפלקציה של הנפש היא מה שקישלובסקי ביקש לעורר בנו בסרטיו אשר מעמתים אותנו עם דילמות מוסריות שהחיים מציבים בין אם אנו פולנים, ישראלים או ממקום אחר בעולם. אם אתם צופים בדקלוג או שרק קפצתם לתערוכה למבט חטוף. אתם מוזמנים לשהות בתערוכה בקצב שלכם ולביים את רצף מבטכם.

 

התערוכה הוצגה לראשונה בגלריה צוקים בפסטיבל קולנוע ערבה

התכנית והתערוכה מתאפשרים תודות למכון הפולני בישראל ומכון אדם מצ'קביץ' פולין