שישי | 31.03.23

שעה פריטים
All day
 
6pm
18:00
8pm
סגור
לתכנית החודשית

נאבקים על דמוקרטיה תחת התקפה

המאבק על הדמוקרטיה כרוך בכמה מרכיבים: סולידריות בין הקבוצות השונות, בין אלו שנפגעות ישירות ואלו שהפריבילגיות שלהן מאפשרות להן לעצום עיניים, הוא דורש ידע היסטורי שחושף את סכנות הפאשיזם ואת דרכי ההתמודדות האפשריות, והוא חייב אמונה ותקווה. את שלושת המרכיבים האלו ננסה להביא במפגשי הסדרה שלפנינו.

בשיתוף עם 'מבט על החברה ועומדים ביחד' 

פשיזם - על מה אנחנו מדברים?

לאומיות, התנגדות לסוציאליזם, דרויניזם חברתי, שלטון טרור ועוד איפיינו את התנועה הפשיסטית. הפשיזם לא צץ יש מאין בסוף מלחמת העולם הראשונה ולא מת עם סוף מלחמת העולם השניה. מרצה: פרופ’ משה צימרמן

המצעד על רומא

בימוי: מארק קזינס
| 98 דקות

מארק קזינס מנתח את המצעד של התנועה הפשיסטית מנפולי לרומא שבסיומו הדיח המלך האיטלקי את ראש הממשלה ומינה את מוסוליני לתפקיד ובעיקר את האופן שבו המצעד תועד בידי סרט הפרופוגנדה שנוצר בעקבותיו. תעמולה ושקרים הם דלק אפקטיבי לתמרון וקזינס בודק לא רק את הכלים ההיסטורים אלא את האופן שבו הם ממשיכים לפעול גם היום.

רביעי 19.04.23 19.04.23
19:00
19:00
סינמטק 2
סינמטק 2
2023-04-19 19:00:00 2023-04-19 22:00:00 Asia/Jerusalem מחשבות על צ’ילה <p>מתי ומדוע במאה ה- 20 התעוררו תגובות פשיסטיות למיניהן? האם ניתן למנוע השתלטות והתבססות של משטר רודני? האם וכיצד אפשר להשתחרר ממשטר רודני?, מה נשאר ממשטר רודני במשטר דמוקרטי? שיחה עם פרופ' חררדו לייבנר על המקרה ההיסטורי של צ'ילה, ומחשבות על ישראל.</p><p>מרצה<strong>: </strong>פרופ' <strong>חררדו לייבנר</strong>, מרצה להיסטוריה של אמריקה הלטינית באוניברסיטת תל אביב. פעיל פוליטי-חברתי, היה בין מקימי תנועת התחברות-תראבוט.</p><p><span>אירוע בשיתוף מבט על החברה ועומדים ביחד.</span></p> Cinematheque Jerusalem Cinematheque

מחשבות על צ’ילה

מתי ומדוע התעוררו תגובות פשיסטיות למיניהן? האם ניתן למנוע התבססות של משטר רודני? האם וכיצד אפשר להשתחרר ממשטר רודני? מה נשאר ממשטר כזה בדמוקרטיה? פרופ’ חררדו לייבנר בשיחה על המקרה של צ’ילה ומחשבות על ישראל.

הארץ הדמיונית שלי

בימוי: פטריסיו גוזמן
| 83 דקות

רוחותיהם של איינדה ופינושה ממשיכות לרחף גם מעל סרטו החדש של הבמאי הצ'יליאני המהולל פטריסיו גוזמן, אבל הפעם הוא צופה אל העתיד, והוא אופטימי הרבה יותר. באוקטובר 2019 יצאו מיליון וחצי אנשים להפגין ברחובות סנטיאגו ודרשו דמוקרטיה וזכויות סוציאליות. האירוע שגוזמן חיכה לו מאז ימיו כסטודנט בשנות ה־70 קרה לבסוף.