ראשון | 23.06.24

שעה פריטים
All day
 
6pm
18:00
18:00
7pm
8pm
20:30
סגור
לתכנית החודשית

חודש עם מרילין מונרו

במסגרת סדרת ההקרנות של מחזות מהתיאטרון הלאומי הבריטי, אנו מקרינים החודש (מרץ 2023) את "ציד מכשפות" של ארתור מילר. זו הזדמנות טובה לחזור לשיתוף הפעולה היחיד של מילר עם אשתו מרילין מונרו ולאחריו לצאת למסע קצר בעקבות הקריירה שלה. הסרט המשותף למילר ומונרו "יוצאי הדופן" (1961) נעשה בשעה שהנישואין שלהם קרסו ובמרכזו רומן בין גבר מבוגר לאישה צעירה וחסרת בטחון. ההופעה של מונרו בסרט חשופה ומרגשת, והעובדה שזו היתה הופעתה הקולנועית האחרונה, וגם הופעתו האחרונה של קלרק גייבל שכיכב לצידה – מוסיפה למיתולוגיה של הסרט.

מונרו פרצה לתודעה בתחילת שנות החמישים, כאשר כיכבה בשני סרטים מוצלחים "גברים מעדיפים בלונדיניות" ו"ניאגרה" (1953).  הצלחתה זכתה לתנופה בזכות המגזין פלייבוי שפרסם צילומי עירום שלה. שני סרטים אלו גילו את הכשרון הנדיר שלה – מרקדנית קברט שיודעת להיות תמימות ונכלולית ועד לפאם פאטאל סקסית וחסרת סנטימנטים. בעיקר חשפו שני הסרטים עד כמה המצלמה מאוהבת בה. שורה של במאים מהשורה הראשונה – בילי ווילדר, ג'ון יוסטון, הווארד הוקס, אוטו פרמינג'ר - עיצבו את הדימוי של מונרו בעשור הזה כאשה האולטימטיבית – דימוי זוהר, שנעזר בשערה הצבוע לבלונד ובשפתיה המשוכות בליפסטיק אדום. אבל מונרו היתה הרבה יותר מאשר הנוכחות הפיזית הסוחפת שלה, ואולי המתח שבין הדימוי לבין האישה הוא שהביא להתמוטטותה, עד שנמצאה מתה בחדרה. ממרחק הזמן, נדמה שנותר בעיקר הדימוי, וזה חבל. כדאי להתוודע שוב לפנינים בקריירה הקצרה מדי שלה ולגלות שמונרו היתה שחקנית נהדרת שהביאה למסך – במיוחד בסרטים שבהם שיחקה נגד הדימוי ("יוצאי הדופן" או "ניאגרה") – עוצמה שקשה להסיר ממנה את העינים.

 

גברים מעדיפים בלונדיניות

בימוי: הווארד הוקס
| 91 דקות

שתי רקדניות קברט הנוסעות לחופשה בפריז, מגלות כי בלש פרטי עוקב אחר אחת מהן במטרה לסכל את נישואיה העתידיים עם בחור תמים ועשיר. עם הבימוי המהוקצע של הוקס, ובעיקר עם הופעה נהדרת של מונרו וראסל, התוצאה היא סרט יפה, אלגנטי, שנון, אירוני ומהנה עד מאד.

חמים וטעים

בימוי: בילי ויילדר
| 126 דקות

שני מוזיקאים שהיו עדים לחיסול חשבונות אכזרי של המאפיה, נאלצים להצטרף לחבורה של להקת בנות העושה את דרכה למיאמי. חייהם מסתבכים כאשר הם מתאהבים בשוגר קיין, זמרת הלהקה. אחת הפסגות בקריירה של ויילדר ושל הקומדיה הקולנועית בכלל, שלמרות העשורים שחלפו הזו עדיין קלאסיקה מהנה ביותר.

ניאגרה

בימוי: הנרי האתאוויי
| 92 דקות

אשה משועממת ובוגדנית יוצאת עם בעלה המיוסר לחופשה במפלי הניאגרה במטרה לרצוח אותו. אך הבלתי צפוי משנה את מהלך העלילה... מרילין מונרו מתגלה כאן כשחקנית מעולה שחורכת את המסך. ״ניאגרה״ היא קלאסיקה אדירה שלא עלתה על מסכינו שנים ארוכות וכדאי מאד לתת לה תשומת לב. 

יוצאי הדופן

בימוי: ג'ון יוסטון
| 125 דקות

הרומן המהוסס בין גרושה טריה לקאבוי מזדקן עומד למבחן כאשר הם פוגשים ברוכב רודיאו רגיש ויוצאים להרים כדי ללכוד סוסי מוסטאנג. ממרחק של שישה עשורים זוהי קלאסיקה יוצאת דופן שקשה להסיר ממנה את העיניים: צילום השחור לבן, הנוכחות המחשמלת של כוכביו והתחושה שמתחת לפני השטח סוערים רגשות המאיימים להתפרץ. 

חטא על סף ביתך

בימוי: בילי ויילדר
| 105 דקות

אשתו ובנו של בורגני אמריקאי טיפוסי יוצאים לחופשת הקיץ, ואל הדירה שמעליו עוברת להתגורר דוגמנית בלונדינית יפיפיה. מזג האוויר הלוהט ודמותה המפתה של השכנה משקיעים את הגבר השמרן בתוך סדרת הזיות ארוטיות. בשנינות קולנועית מגיש בילי ווילדר גרסה מחוייכת וחתרנית של הקומדיה הרומנטית.