שלישי | 27.02.24

שעה פריטים
All day
 
4pm
16:00
6pm
18:30
8pm
20:00
9pm
21:15
סגור
לתכנית החודשית

פסטיבל הקולנוע היהודי 2018

1938 – האחרים

בימוי: ג'ורג'יו טרווס
| 62 דקות

הסרט לפנינו מספר כיצד השפיעו חוקי הגזע על יהדות איטליה, וכיצד האוכלוסיות היהודית והלא-יהודית חוו את הגזענות והרדיפה. דרך עדויות וניתוח מלומד, בשילוב קטעי אנימציה, מציע הסרט "1938 – האחרים" פרשנות חדשה על תקופה היסטורית דרמטית זו.

93 קווין

בימוי: פאולה אייסלט
| 90 דקות

הסרט "93 קווין", המתרחש במובלעת החסידית של בורו פארק בברוקלין, מביא את סיפורה של רחל "רוחי" פרייר, עו"ד חסידית ואם לשישה, הנחושה לחולל מהפכה במעמד האישה וליצור שירותי רפואת חירום על טהרת הנשים בניו יורק. רוחי נאבקת בתפיסת העולם הפטריארכליות השולטת בחברה החסידית.

אוכרוז' דיבוק

בימוי: אריאל פריאנטה
| 21 דקות

סמי, נער ממוצא מזרחי בשנות ה90, מרגיש מקופח מצד אביו, ומקנא באחיו הקטן. שני הנערים, יוצאים לקולנוע, וחוזרים הביתה שונים לגמרי. האחד אחוז דיבוק, והשני אחוז אשמה. ההורים קוראים לרב כדי לגרש את הדיבוק, וסמי מתמודד עם השלכות מעשיו. תחרות הסרט הישראלי הקצר לזכרו של בניה צוקרמן 2018

אומה ובלה

בימוי: אלכסה קרולינסקי
| 80 דקות

הצצה אינטימית לתוך עולמן של רגינה קרולינסקי (אומה) ובלה כץ ז"ל, שתי חברות שחיו יחדיו בברלין. השתיים, ששרדו את השואה ונותרו בגרמניה לאחר המלחמה, נזכרות בילדותן דרך האוכל שהן מבשלות, ועונות על שאלות של מורשת, זיכרון וזהות. 

האופטימיים

בימוי: אליעזר יערי
| 55 דקות

כימאי פלסטיני ממזרח ירושלים מקבל הצעת עבודה בקיבוץ 'קטורה' שבערבה. הוא מתפטר מעבודתו כסגן המדען הראשי במשרד המדע הישראלי, ועוקר עם משפחתו מהכפר בו הוא גר לקיבוץ. שם הוא מגלה אנשים המבקשים לשנות את העולם ואף להקים יישוב ערבי בצד הקיבוץ שלהם. האם המעבר לקיבוץ יצליח?

אור חוזר

בימוי: מרדכי ורדי
| 67 דקות

הרוב הגורף של החוזרים בתשובה לא הצליחו להשתלב בחברה החרדית. בשנת 2009, בתהליך שהולך וצובר תאוצה, התאגדו חוזרים בתשובה בקריאה להיפרדות מהחברה החרדית. "אור חוזר" עוקב אחר בעלי התשובה הבוחרים להקים קהילות ומוסדות חינוך ולשוב לזהות הישראלית שלהם.

בעקבות הלדינו

בימוי: דוד פרלוב
| 49 דקות

"בעקבות הלדינו" מביא את סיפורם של דוברי הלדינו, התרבות שלהם, זיכרונותיהם ותקוותיהם לעתיד שפת אמם. סרט ייחודי זה הוא אחת העבודות המוקדמות ביותר שהציגו את ניצולי השואה דוברי הלדינו בישראל, והוא מספק תיעוד נדיר של עדויותיהם ושיריהם. התוצאה היא סרט אשר משיב לחיים את העושר והמגוון של תרבות הלדינו.

ג'רום רובינס: סיבה לרקוד

בימוי: ג'ודי קינברג
| 82 דקות

הסרט "ג'רום רובינס: סיבה לרקוד" חוקר את החיים והקריירה של ג'רום רובינס – הרקדן והכוריאוגרף אשר חולל מהפכה בעולם המחול ובברודוויי, בעבודותיו האגדיות "פנסי פרי", "ריקודים במפגש", "סיפור הפרברים" ו-"כנר על הגג". סרט זה, העשוי בקפידה, מציג קטעים מרתקים מתוך יומנים אישיים, תצלומי ארכיון וסרטונים מחזרות.

גם החיים הם אמנות – סיפורו של מקס אמדן

בימוי: אווה גרברדינג, אנדרה שפר
| 90 דקות

יליד המבורג, 1874, ובן למשפחת סוחרים יהודים מכובדת, מקס אמדן היה אייל חנויות כלבו אשר צבר אוסף אמנות יוצא דופן, אלא שהנאצים עיקלו בהדרגה את נכסיו והוא מת חסר כל בשנת 1940. כמעט 80 שנים לאחר מכאן, יורשיו של אמדן עדיין נאבקים לקבל פיצוי. 

דובלטוב

בימוי: אלכסיי גרמן הבן
| 126 דקות

 ששה ימים בחיי הסופר המבריק והאירוני סרגיי דובלטוב, אשר הצליח להשקיף הרבה מעבר לגבולות הקשיחים של רוסיה הסובייטית בשנות השבעים. יחד עם חברו, המשורר יוסף ברודסקי, הוא נלחם לשמור על הכישרון והיושרה שלו, תוך שהוא רואה כיצד חבריהם האמנים נמחצים תחת גלגלי מכונת המדינה בעלת רצון הברזל. 

דיו י-ם

הפקה: טום פרוליך
| 75 דקות

פוקו חיים ודניאל בוליצ'ב, שני מקעקעים מרוסיה, יצרו בירושלים חלל ייחודי – מכון קעקועים הפתוח לכולם, ללא קשר לרקע דתי או לאומי. כאן הם מנציחים את סיפורי תושבי העיר – הדיו שמתחת לעורם מאחדת את כולם. הלקוחות המגוונים שלהם חולקים תובנות אינטימיות לגבי החיים, האמונות והפחדים שלהם.

היטלר נגד פיקסו וכל השאר – האובססיה הנאצית לאמנות

בימוי: קלאודיו פולי
| 94 דקות

מסע בלתי-יאומן דרך חמש תערוכות, המציגות יצירות מופת מאת בוטיצ'לי, מאטיס, שאגל ואחרים. כל תערוכה נשזרת בסיפורים של אלה שחזו בהרס השיטתי של הנאצים. מבט נדיר באובססיה הנאצית לאמנות וביצירות שגונו בעבר וכיום זוכות לחשיפה.

ורד בחורף

בימוי: ג'ושוע סינקלייר
| 132 דקות

סיפור חייה של אדית שטיין – אחת מהנשים המרתקות ביותר בהיסטוריה היהודית-נוצרית, היהודייה הראשונה והיחידה שהוכרזה כקדושה פטרונית של אירופה, ולוחמת לבלי חת למען זכויות האישה. אדית בחרה שלא לברוח מהיטלר, אלא להצטרף לכנסייה הקתולית להיעשות לנזירה ולאתגר את הכנסייה לנקוט עמדה נגד השואה. 

זיכרונות משפט אייכמן

בימוי: דוד פרלוב
| 65 דקות

מסמך היסטורי וקולנועי ייחודי זה מורכב מראיונות שקיים דוד פרלוב 17 שנים לאחר משפט אייכמן עם צאצאיהם של ניצולים וצברים צעירים, ניצולי שואה ואחרים בני הדור שלהם. הם מדברים על האופן בו משפט אייכמן שינה את התפיסות בישראל לגבי הניצולים והשואה ועל השפעת המשפט עליהם ועל משפחותיהם. 

בחזרה לברלין

בימוי: קתרין לוריה
| 60 דקות

בעקבות האופנוענים מהמכבייה המקורית של שנות השלושים, אחד-עשר אופנוענים יהודים יוצאים למסע אפי להחזרת לפיד המכבייה לאתר הזכור לשמצה של אצטדיון האולימפיאדה של היטלר משנת 1936, לרגל טקס הפתיחה של משחקי המכבייה האירופית. הסרט מציב את ההווה כנגד העבר, ומתגלים בו סיפורי התנגדות, טרגדיות וחמלה.

החירות הלפני אחרונה – הנופים של אוטו דב קולקה

בימוי: שטפן אאוך
| 65 דקות

סרט זה עוקב אחר הנופים הפנימיים של זכרונו של אוטו דב קולקה, ושוזר מילים ותמונות פואטיות ונוראיות המעידות על העול והעוצמה של הניצולים. ההגות והכתיבה של קולקה עוסקות בשאלה "מהי המשמעות של אושוויץ?" הקהל צולל לתוך עולמו בעקבות מחשבותיו לגבי היסטוריה שבלתי ניתן להסביר.

חלומות על מקום אחר

בימוי: נעמה שוחט
| 14 דקות

סרט יומן דוקומנטרי-אנימטיבי בחמישה פרקים.  הצצה פרגמנטלית לסיפור זוגיותם של סרי ונעמהערבי ויהודייה החיים יחד בירושלים, ולמבחנים שהמציאות הישראלית מעמידה בפניהם שוב ושובתחרות הסרט הישראלי הקצר לזכרו של בניה צוקרמן 2018

יומני קירשנבאום

בימוי: בן שני
| 135 דקות

לאורך השנים, עיתונאים רבים ראו במוטי קירשנבאום מגדלור ומודל לחיקוי. אחד מהם, בן שני, הציע למוטי לצאת איתו למסע בעקבות כתבותיו המיתולוגיות. איש לא ידע אז כי ימיו ספורים והוא ימות בפתאומיות ערב היציאה לצילומים. המסע שתוכנן להיות משותף הפך למסע יחיד בין תחנות חייו של קירשנבאום.

ילד מחוק

בימוי: ג'ואל אדגרטון
| 114 דקות

ג'ארד, בנו של כומר בפטיסטי בעיירה אמריקאית קטנה, מוצא מהארון מול הוריו וניצב מול אולטימטום – או שיעבור טיפול המרה, או שיוגלה ויוחרם לצמיתות. דרמת התבגרות מרגשת על יציאה מהארון ועל מסעו של צעיר אחד לקראת קבלה עצמית.

ינטל

בימוי: ברברה סטרייסנד
| 143 דקות

בקומדיה רומנטית זו, המבוססת על סיפור מאת יצחק בשביס זינגר, בתו של רבי מנדל לומדת בסתר תלמוד. כאשר נפטר אביה, ינטל מבקשת להמשיך ללמוד. היא גוזזת את שיערה, לובשת בגדים רופפים ופונה לישיבה – היכן שהיא מצליחה להתחזות לגבר. להפתעתה, על הדרך היא מוצאת גם אהבה.

יצירה ללא מחבר

בימוי: פלוריאן הנקל פון דונרסמרק
| 188 דקות

דרמה אפית חכמה, מרגשת ומרהיבה ביופיה הנפרשת על פני שלוש תקופות בהיסטוריה הגרמנית. הסרט, השואב השראה מחייו ומיצירתו של האמן העכשווי גרהרד ריכטר, עוקב אחרי קורט ברנרט מילדותו הטראומטית בגרמניה הנאצית, דרך חייו כסטודנט בגרמניה המזרחית ועד לפריחתו כאמן בגרמניה המערבית – אמן שעתיד לספר לא רק את ההיסטוריה וגורלו שלו, אלא של דור שלם.

להעמיד את הרשע לדין: עולמו יוצא הדופן של בן פֶרֶנְץ

בימוי: בארי אבריץ'
| 82 דקות

סיפורו של בן פֶרֶנְץ אחרון התובעים ממשפטי נירנברג שעודו בחיים, אשר הקדיש את חייו לגישה של "חוק ולא מלחמה." לאחר שחזה בזוועות הנאצים, נעשה פרנץ לתובע מוביל במשפט האיינזצגרופן בנירנברג, משפט הרצח הגדול ביותר בהיסטוריה. מאבקו למען הצדק נמשך עד עצם יום זה.

מאמו

בימוי: הילה כהן
| 9 דקות

לאחר שהיא מתקשרת לאמה המסורתית, סמוך לכניסת השבת, נחלצת עמוס לעזרתה של אורה, שכנתה בת ה90. בעלה של אורה חדל לפתע לנשום, ומת. אורה לא מעכלת ועמוס מקיימת עמה את טקס הדלקת נרות השבת, לפני שהיא מזעיקה את כוחות ההצלה. תחרות הסרט הישראלי הקצר לזכרו של בניה צוקרמן 2018