סגור
לתכנית החודשית

ארכיון ישראלי לסרטים

ארכיון ישראלי לסרטים הוא ארכיב הקולנוע הגדול ביותר במזרח התיכון והמרכזי בישראל אשר אחראי על איסופם ושימורם של עשרות אלפי סרטים, ישראליים ובינלאומיים. בין היתר, מצויים בו כ-32,000 עותקי הקרנה לסרטים, 12,000 נגטיבים 20,000 קלטות וידאו ו-2,000 עותקים דיגיטליים של יצירות הקולנוע הישראלי.

הארכיון מחזיק גם באוצרות שערכם לא יסולא בפז כמו קטעי הצילום הנדירים של חלוצי הקולנוע האחים לומייר המתעדים את נופי ירושלים, יפו ובית לחם בשנת 1896. סרטים אלה שלכדו האחים לומייר במצלמתם נחשבים לסרט הראשון שנעשה בפלשתינה.

אוספי הארכיון השונים מרכיבים תמונת תצרף שלמה המתארת את ההיסטוריה הוויזואלית של ישראל ולכן חשיבותו הגדולה של אוסף זה ניכרת לא רק למדינת ישראל אלא גם למורשת יהודי התפוצות.

כחבר בארגון הארכיונים הבינלאומי (FIAF) ארכיון ישראלי לסרטים משתף פעולה עם ארכיונים אחרים בעולם למטרות מחקר, חילופי סרטים, רכישות ועוד. במסגרת דיאלוג זה מאותרים סרטים הנוגעים לחיי יהודים ותרבותם במדינות שונות ונעשה מאמץ להביא עותק שלהם לארכיון.

כמו כן מופקדים בארכיון רובם של הסרטים העלילתיים והתיעודיים הישראלים שנוצרו אי פעם בישראל למטרות שימור ומחקר. עותקים שונים של סרטים אלה מיועדים להקרנה בפסטיבלי סרטים בינלאומיים, פסטיבלים של קולנוע יהודי או מחוות הנערכות לקולנוע הישראלי ברחבי העולם. הסינמטקים השונים בארץ מבססים את עיקר תוכניית ההקרנה שלהם על מצאי הסרטים הקיימים בארכיון.

חוק הקולנוע שנחקק בכנסת בשנת 1999 קובע כי כל סרט הנתמך על ידי אחת מקרנות הקולנוע בישראל מחייב את מפיקיו להפקיד עותק אחד בארכיון סרטים ישראלי.

ליצירת קשר

02.5654332

rusom@jer-cin.org.il