פסטיבל קולנוע הצרפתי ה־14
 

המהדורה ה־14 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי מאורגנת על ידי המכון הצרפתי בישראל וחברת ההפצה עדן סינמה.

"הקולנוע הוא אומנות קולקטיבית", כפי שאומר זאת ברטראן טברניה אשר מספק לנו הצצה לכך בסרטו "מסע אל הקולנוע הצרפתי", סרט דוקומנטרי מרתק על הבמאים, השחקנים והמשוררים הצרפתים הגדולים ביותר. מדובר במחוות אהבה בלתי נגמרת לקולנוע שהיא "אמנות האשליה הגדולה ביותר".

 

מתאריך 16 במרץ ועד 5 באפריל הפסטיבל יתקיים ברחביי הארץ ויציע לצופים רגעים מרתקים של קולנוע במסע בזמן, מגיל הנעורים והתמימות דרך הבגרות, מסע שבו הכל אפשרי...

אנו פותחים את המהדורה ה-14 של הפסטיבל עם סרטו המופלא של הבימאי כריסטיאן דוגואי "שקית של גולות" על פי רב המכר של ג'וזף ג'ופו, המבוסס על אירועים אמיתיים, סיפורם המרגש והבלתי יאומן של שני אחים יהודיים הבורחים בזמן השואה, במשחקם יוצא הדופן של פטריק ברואל, אלזה זילברשטיין, דוריאן לה קלש, בטיסט פלוריאל. "שקית של גולות" עובד לקולנוע עוד בשנת 1973 על ידי ג'ק דואיון, סרט שהשפיע כבר אז על דור שלם.

פסטיבל הסרטים הצרפתי ממשיך ברוח הנעורים וחינוך הדור הצעיר, בסרט "המורה" סרטה של הלן אנגל . "סרט בקצב אחיד ורגוע מצד אחד, אך מרתק ומעצים ברגישותו הגדולה מצד שני" (L'Express). הסרט מספר את סיפורה של מורה יוצאת דופן אשר תעשה כמאט הכל למען היעוד שלה. בתפקיד המורה, שרה פורסטייה הנהדרת. אנו ממשיכים עם "הלב בברייל" סרטו של מישל בוז'נה, סרט שאסור לפספס, סרט חזק ורגיש על חברות אמיצה בין שני מתבגרים: מארי, צ'לנית, אשר מאבדת את מאור עיניה, לבין ויקטור המתקשה בלימודיו, ויקטור יעשה הכל כדי לעזור למארי לעבור את מבחני הכניסה לקונסרבטוריון.

מבין הסרטים החזקים של הפסטיבל, אנו מציעים לכם את "השמיים יחכו" על ההשפעה של שטיפת מוח לפעולות אלימות. עוד בפסטיבל, סרטה הדוקומנטרי הנוגע ללב של אמילי בריסבואן "פאולין מתנתקת" מספק מבט על חיי משפחה מיוחדת ויוצאת דופן. אנו ממשיכים עם שני סרטים חשובים המספרים את סיפורם של אנשים יוצאיי דופן, האחד: "אודיסאה" סיפורו של הממציא ז'אק־איב קוסטו וכן הסרט "סזאן ואני" סרט נוגע ללב וייחודי ביופיו, על החברות משחר ילדותם בין פול סזאן ואמיל זולא. אנו ממליצים בחום על סרטו המצויין של קסבייה דולן, "זה רק סוף העולם", סרט שהתחרה בפסטיבל קאן האחרון.

עוד בפסטיבל סרטה של רבקה זלוטובסקי המוכשרת, "פלנטריום" סרט מפתיע ורגיש בכיכובן הממגנט של נטלי פורטמן ולילי רוז דפ. "בשם ביתי" סרט דרמתי קצבי על מאבקו של אב בחקר האמת על נסיבות מותה של ביתו, משחק מהפנט של דניאל אוטיי. "רופא הכפר" סרטו של הבמאי תומא לילטי בכיכובו של השחקן פרנסואה קלוזה, סרט מבריק, חוצב ברגשות באמיתות נדירה.

הפסטיבל במהדורתו הנוכחית יקיים מחווה לסרטיו של השחקן הענק, ז'אן פול בלמונדו לרגל 60 שנות משחק בהקרנת שלושה מסרטיו: "פיירו המשוגע" של ז'אן לוק גודאר, "חתונת השנה 2" של ז'אן פול ראפנו והסרט "האיש מריו" של פיליפ דה ברוקה.

אנו חותמים את המהדורה ה 14 של פסטיבל הקולנוע הצרפתי בסרט הנעילה: "מחר הכל מתחיל" של הבמאי הוגו ג'לין, קומדיה מרגשת על אבהות עם השחקן הכריזמטי והסוחף עומר סי.

אנו מאחלים לכם פסטיבל מהנה של קולנוע צרפתי מלא בניגודיות קולנועית, רגעי אושר ויופי.

קרולין בונה מנהלת אומנותית עדן סינמה

ברטראן לה דלזיר נספח אודיו ויז'ואל המכון הצרפתי ישראל

שקית של גולות

ארץ:
צרפת
שנה:
2017
בימוי:
כריסטיאן דוגואי
     

המורה (2017)

ארץ:
צרפת
שנה:
2017
בימוי:
הלן אנגל
     

בשם ביתי

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
ונסן גארנק
     

השמיים יחכו

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
מארי־קסטיי מנסיון־שאר
     

מסע לקולנוע הצרפתי

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
ברטרן טאברנייה
     

איש מכירות

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
סילבן דקלו
     

בציר ראשון

ארץ:
צרפת
שנה:
2015
בימוי:
ז’רום לה מארי
     

הלב בברייל

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
מישל בוז‘נה
     

פיירו לה פו (פיירו המשוגע)

ארץ:
איטליה , צרפת
שנה:
1965
בימוי:
ז'אן-לוק גודאר
     

פלנטריום

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
רבקה זלוטובסקי
     

קורניש קנדי

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
דומיניק קבררה
     

סזאן ואני

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
דניאל תומפסון
     

רופא הכפר

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
תומא לילטי
     

זה רק סוף העולם

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
קסוויה דולן
     

האודיסיאה

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
ז'רום סאל
     

פאולין מתנתקת

ארץ:
צרפת
שנה:
2015
בימוי:
אמילי בריסבואן
     

מחר הכל מתחיל

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
הוגו ג‘לין
     

סיגריות ושוקו חם

ארץ:
צרפת
שנה:
2016
בימוי:
סופי ריין