ערב יום השואה
מאיה ז''ק: טרילוגיית הזיכרון
מאיה ז''ק

אודות הסרט

במסגרת שיתוף פעולה בין התכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנויות בבצלאל וסינמטק ירושלים יוקדש ערב יום השואה להקרנת טרילוגיית הזיכרון של האמנית מאיה ז״ק ולשיחה עימה.

יצירתה של ז״ק עוסקת בזכרון השואה, בהיסטוריה הקולקטיבית ובזכרון האישי. בסרטיה מתמודדת גיבורה, אישה - מדענית, חוקרת, אמנית - עם עקבות העבר; באמצעות טיפול אובססיבי בחפצים, מסמכים ותצלומים היא בונה מציאויות משוחזרות בלתי-אפשריות ועומלת על המצאת ״מדע הזיכרון״.

ז״ק מתייחסת אל עבודת האמנות ככלי לעיבוד הזיכרון והטראומה ועבודותיה ממזגות בין המציאותי לבדיוני, בין שימור ואירכוב לבין הקמה לתחייה, בריאה ויצירה.

 

אמא כלכלה

19:45 דק', ללא מילים, 2007

הסרט אמא כלכלה עוסק בזכרון השואה ומהווה מחווה לנשים בעלות תושיה בתקופות אלימות של מהפך פוליטי. אמא כלכלה עוקב אחר פעולותיה של עקרת בית במשך יום. היא מתניידת ברחבי החלל הביתי לבדה בחיפוש אחר עקבותיהם של בני משפחה נעדרים בזמן ששידורים מהרדיו מדווחים על ההרס והכאוס המתרחשים מחוץ למרחב המבוקר שלה. עקרת הבית מתעדת ומקטלגת חפצים, מקיפה אותם בקו ומשרטטת אותם בפנקסה. היא מודדת כל סימן, עקבה ופעולה, מעניקה להם ערך מספרי ותוך שימוש בחשבונייה ובנוסחאות ממחברתה, היא מרכיבה את הנתונים לכדי אפיית קיגל (עוגת האטריות המסורתית) אותה היא מחלקת באופן המזכיר ״פאי כלכלי״. פעולותיה של הגיבורה מתבררות כחלק מטקס סיסטמטי בו היא ממציאה פרוצדורות אלטרנטיביות באמצעותן היא מתמודדת עם האבדן והזיכרון.

הסרט הופק בסיוע הקרן החדשה לקולנוע וטלויזיה - משרד התרבות, המדע והספורט - המועצה הישראלית לקולנוע; מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, מנדל תעשיות גרנולה בע״מ

 

חוק שחור לבן

17:45 דק', ללא מילים, 2011

חוק שחור לבן עוסק בנסיון האנושי לכפות צורה וסדר על המציאות דרך תהליכי אילוף ומשטור. כלבי פודל על גבי לוח שחמט ענק נשמעים לפקודות מאמנם, בעוד תנועתם מבוקרת ונרשמת בעזרת קאמרה אובסקורה על ידי פקידה במשרד סמוך. ברגע מסוים מופר הסדר והיצרים החייתיים יוצאים לאור... חוק שחור לבן מתייחס לניסויים המפוקפקים שנעשו במסגרת האופוריה המדעית של ראשית המאה ה-20.

הסרט הופק בסיוע הקרן החדשה לקולנוע וטלויזיה - משרד התרבות, המדע והספורט - המועצה הישראלית לקולנוע; גלריה נטלי סרוסי פריז 

 

אור נגדי

23:30 דק׳, 2016

אור נגדי הוא מסע אל נבכי התודעה בעקבות המשורר היהודי, ניצול השואה, פאול צלאן. חוקרת ארכיון מאזינה לקטעי הקלטות מקוריות של המשורר והופכת מארכיבאית לאלכימאית. היא מנתחת באופן כמעט כירורגי את חמרי הארכיון - תצלומים, מפות, מסמכים ושירים -  עד שאלו מביאים אותה לשחזר את העבר ולהתערב בו לכדי טשטוש גבולות שבין מציאות לתיעוד, עבר והווה. בתהליך סוריאליסטי היא חודרת לתוך מרחב של תצלום רחוב ישן בצ׳רנוביץ ופוגשת באימו של צלאן האופה חלות במטבחה, עד שמלאכה זו הופכת למאגיה נשית המביאה לבריאתו של ״גולם-הזיכרון״. 

בשנים האחרונות חקרה ז"ק את עולמו ותהליכי היצירה של פאול צלאן, דרך דמויות נשיות בחייו, ביניהן אמו שנרצחה במחנה ריכוז. אל אלו שזרה דימויים של מוות ולידה והקדישה את הסרט לזכר אמהּ. 

הסרט הופק בסיוע קרן משפחת אוסטרובסקי, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, תכנית המענקים של ארטיס, אאוטסט קונטמפוררי ארט פאנד, ועידת התביעות וקרונוס צילומי אוויר 

 

דברי פתיחה: ד״ר ליאת פרידמן, ראש התכנית למדיניות ותיאוריה של האמנויות בבצלאל.

מנחה: לולה וילנקין, בוגרת התכנית למדיניות ותיאוריה של האמנויות בבצלאל ועוזרת אוצרת במוזיאון ישראל.

יוזמות ואוצרות: אילנית קונופני ודניאלה תורגמן.

תודה מקרב לב למאיה ז״ק על עזרתה בקיום הערב.

 

הכניסה חופשית

     

שם באנגלית:

Maya Zack: Memory Trilogy