הפרויקט הרוסי

 

עם גלי העלייה מרוסיה התעורר בישראל עניין מחודש בתרבות היהודית שהתפתחה במדינות ברית המועצות לשעבר. הצורך להעשיר את אוסף הארכיון הישראלי לסרטים בסרטים חשובים מבחינה היסטורית ואמנותית, לצד המחויבות לשמר עדויות הקשורות להיסטוריה של העם היהודי, הביאו את אנשי הארכיון לשוטט במרתפי הארכיונים ברוסיה, בחיפוש אחר אוצרות תרבות נשכחים.

בשנים שעברו מאז החל התהליך נמצאו בארכיונים ברחבי רוסיה ואוקראינה קטעי קולנוע רבים, המתארים את החיים בקהילות היהודיות מראשית המאה ה-20. ואולם, רבים הארכיבים שטרם נחקרו ועוד היד נטויה. בקיץ 2008, בארכיון הארכיון הממלכתי הרוסי של קינו-פוטו, נמצא יומן חדשות אילם מ-1913, שצולם ונערך על ידי חברת "האחים פטה" ברוסיה הצארית, המספר את סיפור משפט עלילת הדם המפורסם שנקרא "משפט בייליס". ביומן החדשות הנדיר נראית משפחת בייליס, מנחם מנדל בייליס בעצמו מובל על ידי שומרים לבית המשפט בקייב, מקום מציאת גופת הילד שנרצח וצילומים של מוסרי עדויות השקר. חומרים נדירים אלה מופקדים למשמרת באוסף העצום של הסרטים בנושאים יהודיים בארכיון הישראלי לסרטים.

"הפרויקט הרוסי", שנמשך בימים אלה, כולל גם שיתוף פעולה עם אולפני הקולנוע הרוסיים הגדולים, כמו 'מוספילם' ו'לנפילם'. הקשר הזה המעשיר את אוסף הארכיון הישראלי לסרטים ביצירות רבות מן הקלאסיקה הרוסית שתורגמו לראשונה לעברית (למשל סרגיי אייזנשטיין, אנדריי טרקובסקי ואחרים), ומסייע בקיום הקרנה מרתקות של הקולנוע הרוסי לדורותיו.