כוכבת הקולנוע הגדולה שלנו, ליה ון ליר, הלכה לעולמה  
 
 

סינמטק ירושלים מודיע בצער רב על מותה של מייסדת ונשיאת הסינמטק ליה ון ליר, חלוצת הקולנוע הישראלי, שהלכה לעולמה ביום שישי, 13.3.2015,  בבית החולים שערי צדק בירושלים. ון ליר, כלת פרס ישראל, היתה ממייסדי הסינמטקים של חיפה, תל אביב וירושלים, הקימה את ארכיון הסרטים הישראלי, וניהלה במשך עשרות שנים את סינמטק ירושלים ואת פסטיבל הקולנוע ירושלים. פרטים על מועד הלווייתה יימסרו בהמשך.

ליה ון ליר הקדישה את חייה לקידום אמנות הקולנוע בישראל. מפעליה השונים סייעו לחשוף את הקהל לקולנוע איכותי וקידמו באופן משמעותי את תחום איסוף ושימור הסרטים בארץ. כבר בשנות ה-50 המוקדמות, ביחד עם בעלה וים, ערכה ון ליר בביתה ערבי קולנוע שכללו הקרנת סרטים נדירים שהגיעו לידיהם. עד מהרה החליטו השניים למסד את התחביב והקימו את מועדון הסרט הטוב בבית רוטשילד שבמרכז הכרמל, באותו מקום שהפך לימים לסינמטק חיפה. באותן שנים פעלה ון ליר עם בעלה במסירות ובמרץ רב על מנת להביא לארץ עותקי סרטים שרכשו במהלך ביקוריהם באירופה ובארה"ב.

כאשר באמתחתה אוסף סרטים ייחודי, הצליחה ון ליר להתקבל בשנת 1960 להתקבל כחברה בפדרציה הבינלאומית לארכיוני סרטים (FIAF). מהלך זה כונן למעשה את ייסודו של ארכיון הסרטים הישראלי ואיפשר לקשור קשרים עם ארכיונים ברחבי העולם ולהביא לארץ עותקי סרטים שטרם נראו כאן. בשנים הבאות המשיכה ון ליר לדאוג לפעילותו של מועדון הסרטים והעשירה את אוסף הארכיון ביצירות מהארץ ומחו"ל, תוך שהיא מאפשרת הוצאת סרטים לטובת הקרנתם ברחבי הארץ, בקיבוצים שונים ובמועדוני קולנוע עצמאיים שפעלו בתל אביב ובירושלים.

בתחילת שנות ה-70 היתה ון ליר מעורבת בהקמתו של סינמטק תל אביב, אך זמן קצר לאחר מכן עברה להתגורר בירושלים והחלה לפעול לטובת הקמת סינמטק בבירה. תחילה פעל הסינמטק הירושלמי בבית אגרון, וביוזמת ג'ורג' אוסטרובסקי, שפנה אל ון ליר והציע לה תרומה של מיליון דולר בכדי להקים מרכז קולנוע ראשון מסוגו בישראל, בהשראת הסינמטק הצרפתי, נולד פרויקט חייה. הם שילבו כוחות עם ראש העיר דאז, טדי קולק, ועם הקרן לירושלים וקרן ון ליר, ויצאו להקים את מרכז הקולנוע הירושלמי בגיא בן הינום, למרגלות חומות העיר העתיקה. המרכז נפתח ב-1981 וכלל את אולמות הסינמטק, את ספריית הקולנוע ואת משכנו החדש של הארכיון. שלוש שנים לאחר מכן ייסדה ון ליר גם את פסטיבל הקולנוע ירושלים - מפעל מרכזי בהתפתחות תרבות הקולנוע בארץ, שאיפשר להציג מגוון רחב של סרטים שלא הופצו כאן, ולהביא לישראל יוצרי קולנוע מובילים מהעולם.

דמותה של ון ליר והישגיה נודעו בארץ ובחו"ל. במשך השנים היא כיהנה בצוותי השיפוט של שלושת הפסטיבלים המובילים בעולם - ברלין ונציה וקאן, זכתה בפרס ישראל (2004), בתואר ד"ר לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית (2009), בפרס מפעל חיים מהאקדמיה הישראלית לקולנוע (1998), בפרס מפעל חיים מטעם פסטיבל ברלין (2011) ובשורה ארוכה של אותות הוקרה משלל גורמים בארץ ובחו"ל. לפני כשבע שנים מונתה ון ליר לנשיאת סינמטק ירושלים, והפקידה את הניהול השוטף בידיים אחרות, אך המשיכה להיות פעילה ולעבוד בסינמטק עד ימיה האחרונים. פעילותה החלוצית והייחודית בתחום הקולנוע תרמה רבות להתפתחות תרבות הקולנוע האיכותי בישראל, שפירותיה ניכרים בין השאר בהישגיו המרשימים של הקולנוע הישראלי בשנים האחרונות.

אהבת הקולנוע, המחויבות לאופטימיות והספק במוסכמות היו חלק עיקרי מדמותה, ועל יסודות אלו הקימה את הסינמטק: מוסד תרבות מרחיב אופקים, פלורליסטי השואף להעשיר את חיי התרבות בירושלים ובישראל.
עם תלבושת קבע בסגול ובלבן, בחיוך ובנדיבות, ליה היתה לדמות בולטת בעולם הקולנוע הבינלאומי. היא פילסה את הדרך לתעשיית הקולנוע הישראלית והביאה את מיטב היוצרים והסרטים מן העולם אלינו. 
ליה ייסדה את הארכיון הישראל לסרטים ובמשך עשורים רבים הובילה בנחישות את הסינמטק, אך יותר מכל, ליה היתה מורת דרך עבור דורות רבים של יוצרים וצופים.
היא הקדישה את חייה לאהבת הקולנוע וחייה היו חגיגה של אהבה זו.
נועה רגב, מנכ"לית הסינמטק: "היא תחסר לי עד מאוד כאישה מעוררת השראה ותקווה בחיי. היא תחסר לכולנו כאשת תרבות שהובילה והנהיגה במשך עשרות שנים את העשיה הזאת בישראל״

אנא שתפו אותנו במחשבותיכם ובזכרונות שלכם כאן 

 
 מישל קישקה לרגל זכייתה של ליה בפרס ישראל בשנת 2004