תערוכות בסינמטק

האמנות של ג'ן שן רן - תערוכת ציורים בין־לאומי

האמנות של ג'ן שן רן - תערוכת ציורים בין־לאומי

תערוכת הציורים הבין־לאומית "האמנות של גֶ'ן שַן רֶן" (מסינית: אמת, חמלה, סובלנות) היא תערוכה ייחודית החושפת אירועים המתרחשים היום בסין. זהו סיפור על אמונה, על מוסריות, אומץ לב, התעלות וניצחון רוח האדם דרך אמנות של הריאליזם הקלאסי.

פתיחת התערוכה יום ג', 07.06, 18:00 בגלריית הסינמטק / בשעה 19:00 יוקרן הסרט "קשה להאמין"

יהודית שץ (סוטיל) 3.3.1967 - 5.5.2015

יהודית שץ (סוטיל) 3.3.1967 - 5.5.2015

יהודית שץ (סוטיל) ביחד עם סטודיו "יש!" שהקימה עיצבו כאלף פוסטרים לסרטים זרים שהוקרנו בארץ, ולמעלה מ־140 פוסטרים לסרטים ישראלים. יהודית, ברגישותה ובדרכה המיוחדת, ליוותה את יוצרי הסרטים בעשורים האחרונים והעניקה שפה גראפית לתעשיית הקולנוע הישראלית בתקופת פריחתה הגדולה. בתערוכה זו מוצג קמצוץ מעולם שלם של יצירה. 20 כרזות של סרטים ישראלים (10 עלילתיים ו־10 תיעודיים) ו־7 כרזות של סרטים זרים.

חלונות וחלומות - תערוכת המשך

חלונות וחלומות - תערוכת המשך

זו התערוכה העשירית במספר בסדרת תערוכות 'חלונות וחלומות' אשר בה מוצגות עבודות סטודנטים ממחלקות אדריכלות ועיצוב פנים, אדריכלות נוף ותקשורת אינטראקטיבית בביה''ס לעיצוב שבמכללת אורט ירושלים.

עבודות אלה מבטאות שילוב של 'חלום ומציאות', או 'חזון ומעשה' תוך נגיעה בכל תחומי החיים.

אותו ואת בנו

אותו ואת בנו

מישל עמרם, שוזר פרחים במקצועו, לשעבר שליח מטעם המוסד, מציג תערוכת תמונות משותפת עם אביו המנוח- רוברט חי (Roberdhay) שהיה ממקימי תנועת האוונגרד ה-"Lettrisme" (אותיוּת) בפריס שלאחר מלחמת עולם השנייה.

התערוכה תיפתח ביום ג' 03.11.2015 19:00

חלון למזרח הרחוק-הימלאיה / סיימון שמואל  - טייל וצלם

חלון למזרח הרחוק-הימלאיה / סיימון שמואל - טייל וצלם

שמי סיימון שמואל בן 44 ממושב כפר שמואל. אל המזרח הרחוק הגעתי לראשונה בשנת 1995 ומאז אני פוקד את האזור כמעט כול שנה כאשר משנת 2000 ועד היום אני מבקר בעיקר בהימלאיה אם זה בטיוליי ג'יפים ועם זה בטרקים רגליים. הביקור באיזורים אלה הם חוויה בלתי נשכחת של מראות, צבעים, קולות וריחות שנשארים לאורך זמן רב.  

רינת שיינה דוידוביץ – מאובנים II

רינת שיינה דוידוביץ – מאובנים II

אוצרת: דניאלה טלמור

התצלומים של רינת שיינה דוידוביץ נעשו בחשיפה חלקית עם דגש על החוסר.

בתחילה, צילמה האמנית אובייקטים המדמים מאובנים שיצרה ביציקות בטון, חול, אבן וחומרי בנייה אחרים. לאחר מכן, עברה לצלם מאובנים אנושיים בעזרת מסכות שיצרה במו ידיה מיציקות לתבניות של ראשים יצוקים בבטון וחומרים אחרים. לדברי האמנית, הפנים החסרים הניבטים מהתצלומים הם עדות לכך שאנו לא שלמים כבני אדם, תמיד יש חוסר, זאת מהות החיים - שאיפה מתמדת אחר השלמות הבלתי מושגת.

דפנה מוריה / שחור לבן כמעט

דפנה מוריה / שחור לבן כמעט

אוצרת: דניאלה טלמור

דפנה מוריה היא אמנית פעילה, מרצה בכירה בתחום הטיפול באמנות ובימים אלה מייסדת את המרכז למחקר ושינוי באמצעות אמנות. היא מאמינה כי בכוחה של האמנות ליצור חיבור בין המודע ללא מודע, ולשם כך היא משייטת עם מטופלים, סטודנטים ומודרכים במעמקי התודעה, תוך חתירה אל מעמקי הנפש והחוויה. ביצירתה היא בוחנת את הכוח הבלתי מילולי של היצירה, ומעודדת את הצופה להישאר במישור המטאפורי, בלי לתרגם את הדימוי למילים. בסדרת העבודות "שחור לבן כמעט", יוצרת מוריה עולם מונוכרומטי של תנועה וקצב - חור לבן - ומאפשרת לגורם הצבעוני להשתלב בתוכו.

הטבע האנושי: שאול בז – יואב נעים

הטבע האנושי: שאול בז – יואב נעים

חנה ואברהם יכין

חנה ואברהם יכין

תערוכת ציורים בצבעי מים מאת האמנים הירושלמים חנה ואברהם יכין

פתיחה לכבוד יום הולדתו ה־ 90 של אברהם.

סיון רותם: “השתקפויות“

סיון רותם: “השתקפויות“

תערוכה זו הנה פרי ביכורים של זמרת הסופרן הבינלאומית סיון רותם. בתערוכה זו מציגה סיון מגוון ציורי שמן בהשראת מסעותיה המוסיקליים ברחבי העולם. מסעות אלה הולידו ציורים המתארים את נופי דרום אמריקה, דרום אפריקה, המזרח הרחוק, אירופה ואוסטרליה. עבודותיה של סיון מתאפיינות בצבעוניות, בחיות ובעושר סגנוני. האמנית מצליחה לשדר לצופה את ההוויה באופן בלתי אמצעי ונוטעת בו תחושת שייכות טבעית למושא הציור. אישיותה הקורנת, התוססת והתקשורתית משתקפת בציוריה ובמגוון הטכניקות בהן היא עושה שימוש. סיון רותם, ילידת בואנוס איירס, בת קיבוץ אפיקים, מתגוררת בעמק חפר. בוגרת החוגים לשפה וספרות אנגלית וספרות כללית באוניברסיטת חיפה והאקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב. מופיעה על מיטב במות האופרה והקונצרטים בעולם עם מנצחים ידועי שם. כפי שסיון רותם מעידה: כל חיי עסקתי באמנות . כשמלאו לי שש הוריי בישרו לי שאנו עומדים לעלות לארץ ישראל יחד עם שתי אחיותיי. התניתי זאת בכך שאוכל לנגן שם על כינור או על נבל ולרקודס בלט קלאסי. הגענו מבואנוס איירס הישר לקיבוץ אפיקים ואכן הצלחתי להגשים את שתי המשאלות. ניגנתי בכינור במשך 21 שנים ואף הייתי הכנרת הראשונה של תזמורת בני הקיבוצים הצעירה .כמו כן רקדתי באלט באולפן האזורי למחול של עמק הירדן.

יוני 2014

ירושלים שלי

ירושלים שלי

שוקי פריימן שבעה דורות בירושלים, מראשוני מתיישבי הרובע היהודי שבעיר העתיקה והיום תושב העיר אפרת. שוקי צורף אומנות יהודית, בעל שם עולמי שיצירותיו ובהן ארונות קודש, פמוטים, גביעים, כתרים ועוד שורה ארוכה של יצירות בכסף ובזהב ככל שדמיונו מגיע מצאו דרכם לעולם היהודי הרחב. לראשונה נחשף וחושף את ציוריו שבהן שלח ידו משך כל שנותיו, רובם על ירושלים, וחלקם מנופי ישראל. לצידו של שוקי משפחה תומכת ואוהבת, ידי אשתו, וילדיו עופר, אלי, דידי ודלית וכמובן נכדיו ונכדותיו. שוקי פריימן אומנות יהודית וצייר בתערוכת יחיד ראשונה אחד במאי 2014

מאי 2014

צליל ותמונה – השראה מהסרטים

בתערוכה מיוחדת זאת מציגים מיטב אמנים מקבוצת "אמני ישראל מתאחדים" קואופרטיב האמנים הראשון. כל השנים האמנים יצרו את יצירותיהם המקוריות ,עכשיו הגיע הזמן ליצור את היצירה החשובה ביותר, קואופרטיב האמנים הראשון,שיציב אותנו האמנים ואת התרבות בקדמת הבמה , בישראל ובעולם. תערוכה זאת היא ארוע פתיחה לארועי חודש האמנות הישראלית של הקבוצה. מאחורי כל יצירה בתערוכה יש סיפור של סרט שהיווה את ההשראה.

אפריל 2014

משחק האונה

משחק האונה

קריקטוריסטים מאיירים מוח

במסגרת אירועי שבוע קולנוע ומוח 2014 תוצג ברחבי הסינמטק תערוכה ייחודית של קריקטורות בנושא מוח וחקר המוח, אשר אוירו על־ידי מיטב המאיירים בישראל, ביניהם: מישל קישקה, מושיק לין, נעם נדב, שלמה כהן, שי צ'רקה, אורי פינק, עמוס אלנבוגן, נוסקו, גיא מורד ורבים אחרים.התערוכה בשיתוף פרוייקט "שפיץ"

אוצרת התערוכה: מיכל מור, האוניברסיטה העברית

עורך פרויקט שפיץ: ניסים חזקיהו

מרץ 2014

חולה זהר קון / צבעים

חולה זהר קון / צבעים

חולה זהר קון, ציירת קולוריסטית אבסטרקטית, אשר דרכה האמנותית רצופה בציורים חופשיים. העבודות בתערוכה מבוצעות בשמן ואקריליק על בדים גדולי מימדים, בצבעים מרהיבים, מבטאים את השפה האישית שפיתחה האמנית לאורך השנים, שפה בעלת תו מזהה ונוכחות מרשימה.

אוצרת: דניאלה טלמור

נובמבר 2013

''חתיכה של שמים מצאתי ברחוב'' / תמרה גלאון

''חתיכה של שמים מצאתי ברחוב'' / תמרה גלאון

תמרה הולכת בעקבות מראות, ריחות, נופים. כשהיא משוטטת, עיניה בוחנות נקודות מבט, המאפשרות למצלמה לראות מעבר לנושא המצולם. הגוף המרכזי של העבודות מעורר תחושות חזקות של געגוע לעבר, לנופי ילדות ובעיקר למוטיב שנשזר כחוט השני לאורך יצירתה: המים ופיסת השמים. השמים שלוכדת היוצרת בעדשתה, הם תמצית החוויה של ההליכה ברחוב והגילוי המפעים:

פיסה כחולה בכל מקום - מבעד לחלודה, מתוככי השלולית ומנקודת המבט של מעוף הציפור. אלו שמיים שנבנו על ידיה במונחי קו, צורה, מרקם, קומפוזיציה, תחביר חזותי המרחיק את המציאות מייצוגה במדיום הצילומי ופותח חלון לפרשנות אישית ע"י האמנית ואח"כ ע"י הצופה.

הפתיחה יום ו' | 10 במאי 2013 | בשעה 12.00

13:30 לכבוד התערוכה והאמנית יוקרן הסרט "גן עדן", בימוי רן טל

התערוכה פתוחה במהלך פעילות הסינמטק

נעילת התערוכה 30.5.12

כל העולם במה | הדסה בארי

כל העולם במה | הדסה בארי

גלילים. ליטוגרפיה על אבן. 2011

Reels. Lithograph on stone. 2011

1.3.13-1.2.13

פתיחה פורמאלית יום ד' 6.2.12 | בשעה 19.30

נעילה: 1.3.13

18.00 לכבוד האמנית והתערוכה יוקרו הסרט חתול שחור חתול לבן

יגוסלביה 1998 , בימוי: אמיר קוסטריצה. סינמטק 2 בשעה 18.00

יצחק דה לנגה: הנפילים - Mont Fort

יצחק דה לנגה: הנפילים - Mont Fort

בתערוכה זו מוצגים ציורים מתוך שתי סדרות שיצר יצחק דה לנגה: סדרת הנפילים (2013-2006) וסדרת (2013-2011) Mont Fort

גלריית סינמטק ירושלים

התערוכה תחל מ־ 1.2.13

פתיחת תערוכה יום שישי 8.2.13 | 12.30 לכבוד האמן והתערוכה יוקרן הסרט מטרופוליס, גרמניה 1927 בימוי: פריץ לאנג

יום שישי 8.2.13 | 13.30

נעילת תערוכה 28.2.1

בסדרת הנפילים מתבונן דה לנגה במבט חודר, רגשי וביקורתי, על מספר מבנים גדולי מידות, שהפכו ל'סמן חזותי', סמל ל'חברת הראווה', התאווה, הניכור והרהב בישראל. ציוריו מצטרפים לשיח העירני על אודות המבט הלא תמים של האמנות על הנוף הישראלי. בציוריו, מגדלי אקירוב ומגדלי עזריאלי בתל אביב או מתחם הולילנד בירושלים משולים לנפילים. צורתם ונוכחותם במרחב הציבורי דומה לענקים מאיימים, שרומסים וחומסים את הסובב. בוניהם סוגדים למולך גלובלי. ממדי הציורים עצמם, צבעוניותם וחומריותם (אספלט מדולל, לכה, פחם,צבעוניות צהובה בוהקת) מצטרפים לכלל אמירה נוקבת אודות מה שהם מייצגים, אדריכלית־אורבאנית וחברתית־פוליטית. כמו מבשֵר בשער, דה לנגה מתריע ורומז כי הפוטנציאל האפוקליפטי של הרס ונפילה, רוחנית ופיזית כאחד, קיים בנפילים, בדומה לתקדימים היסטוריים או מיתולוגיים (הנפילים בתנ"ך, מלאך נופל, איקרוס ודדלוס, גוליית). בסדרה Mont Fort ('הר חזק' בצרפתית) דה לנגה מפנה את מבטו לעבר תקדים היסטורי משנת 1271 , מבצר הנמצא בגליל המערבי. שרידיו מעידים על סופה של הממלכה הצלבנית בארץ ישראל. האתר, אשר נמצא במרחק 17 ק"מ מביתו של האמן בנהריה, משך את תשומת לבו של דה לנגה והוא מרבה לפקוד אותו, לצלמו ולציירו. כמו המבנים בסדרת הנפילים הוא מכיל את הפומפוזיות האדריכלית ואת אותה הוויה קיומית של השתלטות, חמסנות, תאווה יתרה ואידיאולוגיה קיצונית שהוליכה את בוניו ואת דייריו אל פי פחת וחורבן. גם בציורי קסדות האבירים, המצוירות על טפטים עם דגמים המזכירים את האורנומנטיקה הארופאית דה לנגה מוצא את הנוכחות המאיימת והמנוכרת של המבנים. הפתחים עבור העיניים דומים לחרכי ירי וצורות קסדות האבירים דומות לבונקרים או מבצרים. בסדרת הקסדות החלולות יש מן הקישוטי, הגרוטסקי והברוטאלי כאחד. בישראל של שנת 2012 , ציוריו של דה לנגה הם תמרור אזהרה. לא רק ציור איכותי אלא גם איתות - היכונו לנפילת הבסטיליות...

פרופ' חיים מאור אוצר התערוכה

תערוכה של האמנית ענבר הורקני זיני

תערוכה של האמנית ענבר הורקני זיני

פתיחת תערוכה 2.12.11 בשעה 18:00

לכבוד האמנית והתערוכה יוקרן הסרט

19:00 אישה תחת השפעה

התערוכה תוצג במוזיאון הסינמטק במהלך חודש ינואר

שעות פתיחה: א' עד ה' 17:00-22:00

יום ו' 14:00-19:00

שבתות וחגים 17:00-22:00

הכניסה לתערוכה חופשית

הכניסה למינויים לסרט ולתערוכה ללא תשלום

'גלריית רחוב' – מערב ומזרח בירושלים

'גלריית רחוב' – מערב ומזרח בירושלים

גלריית רחוב הינה תערוכה המשלבת בין מזרח למערב ליצירת 'פאזל' שלם המבטא את עושר התרבויות בירושלים. במרכז לאמנות חזותית ע"ש ג'ינוגלי , במשך שנים רבות , אנחנו מתמקדים במתן סדנאות לקהילה רחבה ומגוונת ממערב וממזרח העיר. היצירות נעשו ע"י תלמידים יהודים וערבים ממערב וממזרח ירושלים ממערכות החינוך השונות , כולל החינוך המיוחד ומיועדות לחצרות בתי הספר במזרח ירושלים ולרחוב יהודה הנשיא בדרום העיר.

מבחר מתוך כל העבודות מהווה תערוכה נודדת שתוצג בסינמטק.

פתיחת תערוכה 4.11.11 יום שישי בשעה 11:00

נעילת תערוכה 30.11.11

12:00 לכבוד התערוכה והיוצרים יוקרן הסרט: הדולפין

דימויים קולנועיים

דימויים קולנועיים

צלם רחוב - נינו הרמן

פתיחה יום רביעי  3 באוגוסט 2011

בשעה 20:00

אוצרת: תחיה הרמן

התערוכה מוקדשת לזכרו של יאיר הרמן (1980 - 2000)

בלוג הצילומים של נינו הרמן

אהבה ויצירה בגיל השלישי בבחינת בקשתי את שאהבה נפשי  (שיר השירים, פרק ג')

אהבה ויצירה בגיל השלישי בבחינת בקשתי את שאהבה נפשי (שיר השירים, פרק ג')

בהמשך למסורת בה אנו מקיימים תערוכות בחודש המורשת היהודית, אנו מציגים עבודות אמנות של אמנים בני הגיל השלישי בירושלים

תשע נשמות

תשע נשמות

1-31.5.2011מארין אלדרס - צילום תיעודי

תשע נשמות פרוייקט צילומי המתעד את חיי היומיום של ניצולי שואה הולנדים בישראל היום.

חוה גל- און /  קלישאות 01-31.03.2011

חוה גל- און / קלישאות 01-31.03.2011

אוצרת: דניאלה טלמור

"קלישאות", שמה של תערוכת הציור המוצגת בסינמטק ירושלים, מתייחס למילים שגל-און משלבת ביצירתה הענפה והמורכבת. הטקסטים שלה מתפרשים על טווח רחב, החל מציטוטים מהמקרא, מהמסורת היהודית ומהקבלה, אשר הופיעו בעבודותיה מאז ומעולם, ועד לביטויים מהמילון והגיגים אישיים, שנכנסו אליהן בעת האחרונה. תערוכת "הבריאה" שהציגה במוזיאון התנ"ך בשנת 2000, למשל, עסקה בכוחן של האותיות העבריות.

לאורך השנים מזמנת גל-און ביצירתה הענפה מפגשים שונים בין המיידי, המצוי בהישג יד, לבין הנשגב, בין הכליה לנצח, בין מציאות לאשליה. עבודותיה משמשות אותה ככלי ביטוי המאייר את סיפוריה האישיים, המציגים מחזוריות נצחית של התהוות והתפרקות אשר אינה קשורה לזמן ולמקום מסוימים, ומבטאים את ההכרה כי חידות הקיום לעולם לא יתפענחו.

אנדז'יי ואיידה: ההיסטוריה של הקולנוע בכרזות

אנדז'יי ואיידה: ההיסטוריה של הקולנוע בכרזות

06-28.02.2011

התערוכה המוצגת בסינמטק הינה אוסף מכרזות סרטיו של אנדז'יי ויידה, אשר נבחרו בשיתוף עם מוזיאון הצילום הקולנועי בלודז'. הכרזות עוצבו על ידי גדולי היוצרים של מה שמכונה בית הספר הפולני לכרזות.

אורית שדה - מקצבים

אורית שדה - מקצבים

03-31.01.2011

התערוכה "מקצבים" של אורית שדה מציגה ציורים צבעוניים, במשיכות מכחול קצביות אינטואיטיביות וחופשיות, המונחות בצבעי שמן על הבד הלבן החשוף. באיכותם האקספרסיבית נוגעים ציורים אלה בסוגות של ציורי הפעולה והאקספרסיוניזם המופשט.

דוד גארי - הרהורים אוקלידים 02-30.11.2010

דוד גארי - הרהורים אוקלידים 02-30.11.2010

המציאות" היא תיאור של העולם על פי תפיסה שלרוב משמשת מחנה משותף בין הישויות החיות בה, אך בעצם נתפסת בצורה שונה לגמרי על ידי כל אחד.

לדוגמה: כל יצור ביולוגי תופס אותה אחרת לחלוטין, אנו בני האדם נאלצים לחשוב ולהמציא דברים כאשר שאר בעלי החיים פשוט יודעים מה הם צריכים.

אוצרת התערוכה: דניאלה טלמור

דוד גארי

קורות חיים: צילום

דור שלישי למשפחת צלמים. אמן צילום רב -תחומי בעל ניסיון עשיר וסגנון ייחודי. מתמחה בביצוע וניהול פרויקטים גדולים ויוקרתיים בתחום המוזיאוני והמסחרי. הפרויקטים כוללים צילום,עיצוב, הפקה, הוצאה לאור והכנת תצוגות בארץ ובעולם. זכייה בפרסים, הצגת תערוכות יחיד והשתתפות בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. מרצה אקדמי בצילום אמנות ומרצה לצילום ומעבדה בסביבה דיגיטאלית. פעל רב בקידום הצילום בארץ במסגרות שונות.

ניק דאנציגר – תערוכה

ניק דאנציגר – תערוכה

05-31.10.2010

ניק דאנציגר נולד בלונדון בשנת 1958, גדל  בשוויץ ובמונקו. במסעותיו הרבים  צילם ותיעד את חיי החלשים והמנושלים באזורי סכסוך. ניק דאנציגר זכה בפרסים יוקרתיים רבים על עבודתו בתחום  הצילום והקולנוע הדוקומנטרי. 

סינמה קישקה

סינמה קישקה

01-30.09.2010

בכל איור אני בהחלט מרגיש כמי שמביים סרט על הנייר: בוחר את השחקנים, מחלק הוראות למלבישים, לתפאורנים ולצלמים, ובמקום לצעוק "אקשן", אני מצייר. להציג את "סינמה קישקה" בסינמטק בעירי ירושלים, הייתה הזמנה שלא יכולתי לסרב לה. בגלל אהבתי לקומיקס. בגלל אהבתי לקולנוע. בגלל אהבתי לסינמטק. צפייה מהנה

עוטף ארץ - שרה'לה גור לביא, יואל פינק

עוטף ארץ - שרה'לה גור לביא, יואל פינק

04-31.03.2012

שרה'לה גור-לביא ויואל פינק מציעים נקודות מבט שונות על שוליה הגיאוגרפיים והתודעתיים של הארץ. מה טיבם של שוליים אלו? מה מגדירם ככאלו? ומה מייחד ביחס לזה שאינו שולי - זה שאינו עוטף, אלא נעטף? הצגת תצלומיהם של השניים בכפיפה אחת ותוך ניהול דיאלוג פנימי ביניהם מבקשת לחדד את מורכבותו של השולי (שאיננו מקשה אחת), מזה, ואת מורכבותו של המבט, מזה.