חזון ומטרות

 

מאז ימיו הראשונים ראה הסינמטק את תפקידו לשמש במה למיטב היצירה הקולנועית בארץ ובעולם ולהביא לקהל המקומי יצירות קלאסיות ומודרניות, מוכרות או נדירות בתחום הקולנוע. כדי לממש מטרה זו פעל הסינמטק בתחילה בשתי דרכים: האחת, מיסוד ארכיון הסרטים שהקימו ליה ווים ון ליר תוך הקפדה על  איסוף, שימור וקטלוג סרטי קולנוע מן הארץ והעולם. השנייה: הצגתם של סרטים אלו ועריכת תוכניות הממוקדות ביוצרים ובנושאים מן הקולנוע הבינלאומי והישראלי. לצד שני אפיקים אלו החל הסינמטק, לפתח במהרה את תחום החינוך לאהבת הקולנוע - הן באמצעות עריכת ימי עיון לבתי ספר יסודיים ותיכוניים והן  ע ידי קיום סדנאות וקורסים לקהל בני נוער ומבוגרים. 

היו אלו שנות השמונים, מהפכת הכבלים עדיין לא החלה, סרטים בקלטת וידאו לא היו נגישים ונפוצים, והסינמטק היה לאחד המקורות הבודדים שאיפשר להכיר, ללמוד ולאהוב את העבר וההווה של אמנות הקולנוע. עם השנים החל הסינמטק להעמיק את פעילותו בתחומים אלו. ב-1984 הוקם פסטיבל הקולנוע (ע"ע), שהלך ותפס מקום בולט בתחום תרבות הקולנוע בישראל. במהלך שני העשורים הבאים הפך הסינמטק לאחד ממוסדות התרבות המובילים בירושלים, מקום שבו לקולנוע יש תפקיד מפתח בחינוך ובמאבק למען סובלנות, שלום וחופש.

כמוסד תרבות הפועל בירושלים, הסינמטק מחויב לשמירה על פתיחות ופלורליזם, ומקדם בברכה את כל הבאים בשעריו. 

 

 © Anne Maniglier / OFF

כחלק ממחויבות זו מפעיל הסינמטק זה עשר שנים את פרויקט "מי אני - סרטים מגדירים זהות", מקיים את "פסטיבל הקולנוע היהודי" ומעניק את פרסי "ברוח החופש" במסגרת פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בכל קיץ. פעילויות אלו ואחרות משקפות היטב את רוחו של המוסד, מייסדיו  - קרן ון ליר, קרן ירושלים, קרן משפחת אוסטרובסקי, ותומכיו - משרד התרבות, עיריית ירושלים ורבים אחרים. 

תפקיד מרכזי שלקח על עצמו הסינמטק הוא קידום וסיוע לקולנוע המקומי. לבה של פעילות זו הוא הארכיון הישראלי לסרטים - הפועל לאיסוף, שימור והנגשה של יצירות הקולנוע המקומי מראשית ימי הקולנוע בארץ ישראל ועד לימים אלו. לצד פעילות זו מקיים הסינמטק הקרנות שוטפות של קולנוע ישראלי, ישן לצד חדש, ומהווה במה יחידה ליוצרים ולסרטים שאינם זוכים לחשיפה בבתי הקולנוע המסחריים. פסטיבל הקולנוע משמש עד היום כאחת הבמות המכובדות ביותר לקולנוע הישראלי - הן בחשיפתו לקהל אנשי מקצוע מרחבי העולם, והן בחלוקה נדיבה של פרסים במסגרת התחרות לקולנוע הישראלי שיסד ג'ק וולג'ין בשנת 1989. מאז ועד היום חולקו במסגרת תחרות זו ואחרות למעלה משני מיליון דולר ליוצרים ישראלים.